АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВИЙ СТАТУС ЄВРОПОЛУ ТА ЄВРОЮСТУ У СФЕРІ ПРОТИДІЇ ДЕЯКИМ ВИДАМ ПРАВОПОРУШЕНЬ В ЄС

Автор(и)

  • Антон Олексійович Монаєнко

DOI:

https://doi.org/10.51989/NUL.2023.2.6

Ключові слова:

правоохоронна дільність, адміністративно-правовий статус, злочинність, розслідування, кримінальне переслідування, міжнародна допомога, правопорушення, злочин, відповідальність, європейська поліція.

Анотація

У статті автор зазначає особливості діяльності Європолу, суть якої зводиться до підвищення ефективності функціонування відповідних компетентних органів влади держав - членів ЄС та зміцнення співробітництва з ними у боротьбі з особливо небезпечними формами міжнародної злочинності. Для викоання завдань Європол оснащений спеціальним комп’ютерним забезпеченням. Його Комп’ютерна система складається з трьох елементів: – інформаційної системи, куди заносяться дані про засуджених осіб чи підозрюваних у скоєнні злочинів, які підслідні Європолу, а також про осіб щодо яких є «серйозні підстави» припускати, що вони планують вчинити такі злочини у майбутньому. – аналітичної системи, куди заносяться так звані робочі досьє з метою проведення аналізу. Дані робочі досьє є інструментом для обробки та систематизації даних, які необхідні для розкриття конкретних злочинів. – системи покажчиків, що доповнює систему робочих досьє (аналітичну) і полегшує користування. За допомогою цієї системи офіцери зв'язку можуть здійснювати швидкий пошук інформації про злочини, які стосуються їх держави-члена ЄС. Проаналізовано повновження Європолу у сферах тероризму; незаконної торгівлі ядерними та радіоактивними речовинами; протидії контрабанді зброї, боєприпасів та вибухівки; расизму та ксенофобії; протидії незаконній торгівлі наркотиками; легалізації злочинних доходів; протидії підробці грошових коштів; незаконної імміграції; протидії торгівлі людьми, включаючи дитячу проституцію та торгівлі викраденими транспортними засобами. У статті також зназнається, що в ЄС для посилення боротьби проти тяжких форм організованої злочинності було створено Євроюст, що складається з національних прокурорів, магістратів або поліцейських офіцерів. Євроюст має завдання забезпечувати належну координацію національних органів переслідування та підтримувати кримінальні розслідування щодо тяжких злочинів, особливо ґрунтуючись на аналітичній роботі Європолу, а також тісно співпрацювати з Європейською судовою мережею для того, щоб спростити виконання судових доручень. Основна сфера діяльності Євроюсту включає координацію розслідування і кримінальні переслідування у злочинних діяннях, щодо протидії яких відповідними повноваженнями наділений Європол. Крім цього, повноваження Євроюсту поширені на такі види злочинних діянь як: злочинність у сфері інформаційних технологій; шахрайство та корупція, а також будь-яке кримінальне правопорушення, що посягає на фінансові інтереси ЄС; відмивання доходів, одержаних від злочинної діяльності; екологічна злочинність; участь у злочинній організації. Досліджено особливості роботи національних членів Євроюсту у проведенні різноманітних заходів під час виконання своїх повноважень.

Посилання

Білас А. І. Суб’єкти правоохоронної діяльності країн ЄС: теоретичні й практичні аспекти. Науковий вісник Національної академії внутрішніх справ. 2015. № 3 (96). С. 198–208.

Гориславський К. О. Запровадження світових стандартів контролю за обмеженням прав і свобод людини у діяльності спецслужб – основа концепції реформування правоохоронної складової сектора безпеки. Оперативно-розшукова діяльність органів внутрішніх справ : проблеми теорії та практики : матер. Всеукр. наук.-практ. конф. (Дніпропетровськ, 27 вересня 2013 р.). Дн., 2013. С. 48–52.

Каркач П. Координація діяльності правоохоронних органів держав-членів Європейського Союзу. Історико-правовий часопис. 2013. № 1. С. 127–134.

Конвенція, основана на статті к.3 Договору Європейського Союзу про заснування Європейської поліцейської установи (Конвенція Європолу). URL: http://cyberpeace.org.ua/ files/konvencia_evropol.pdf

Степанова О. Г. Пріоритети правоохоронної діяльності держави як члена Європейського Союзу (теоретико-правовий аспект). Вісник Харк. націон. універ. імені В. Н. Каразіна. Серія : Право. 2014. №1106. Вип. 17. С. 247–249.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-07-13

Номер

Розділ

АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ПУБЛІЧНОГО ПРАВА