РОЗВИТОК ЄВРОПЕЙСЬКОГО МЕДИЧНОГО ПРАВА У ЕПОХУ СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ ТА ВІДРОДЖЕННЯ

Автор(и)

  • Ілля Вадимович Колосов

DOI:

https://doi.org/10.51989/NUL.2022.6.1.25

Ключові слова:

Європа, медичне право, Середньовіччя, епоха Відродження, медико- правова тріада, медико-правовий парадокс, трудове право.

Анотація

У пропонованій статті обговорено проблеми історичного розвитку медико-суспільних відносин та норм медичного права у європейських державах епохи Середньовіччя та Відродження. Мета цієї роботи полягає у ретроспективному огляді суспільних відносин, наукової доктрини та правових актів, що зумовили розвиток медичного права за часів епох Середньовіччя та Ренесансу; виявлення їх закономірностей, особливостей та діалектичних зв’язків; виокремлення відносин у галузі медицини, котрі в силу своєї суспільної значущості потребували та потребують правового урегулювання, зокрема і за рахунок норм трудового права; напрацювання авторських висновків та окреслення перспективних напрямків подальшої наукової розвідки. Методологія дослідження базується на загальних наукових методах, таких як аналіз, синтез, індукція, дедукція, аналогія, і емпіричних методах. Матеріали дослідження складають рідкісні видання та сучасні джерела за період з 1872 по 2022 роки. Зокрема, зроблено висновок, що згадані відносини були врегульовані нормами трудового, кримінального та адміністративного права, що створювало собою медико-правову тріаду у означеній сфері. Встановлено, що у епоху Середьновіччя та Відродження зберігав актуальність також медико-правовий парадокс, оскільки трудове право як самостійна галузь не визнається науковою доктриною для того проміжку часу. Наведене призводить до певних сумнівів у аксіоматиці формаційного критерію суспільного розвитку та правильності підходів у визначенні часу набуття самостійного статусу галуззю трудового права. Зроблено висновок, що середньовічне медичне право у Європі базувалось на принципах цехового розподілу, класовості, а його бурхливий розвиток у епоху Відродження був опо- середкований ускладненням промислового виробництва, появою мануфактур та новим розподілом праці.

Посилання

Колосов І.В. Історичні передумови виникнення правових актів у галузі медицини в державах Стародавнього Світу. Вісник НТУУ ‘КПІ’ Політологія. Соціологія. Право 1(53). 2022. С. 94–104.

Середа О.Г. Колосов І.В. Державно-правовий механізм захисту прав працівників в азійсько-тихоокеанському регіоні. Актуальні проблеми держави і права. № 92. 2021. С. 88–105.

Баткис Г.А., Майстрах К.В. Развитие медицины в Новое время, XVI – XVIII вв. Советский врачебный журнал. 1937. № 11. С. 863. 4. Баткис Г.А., Майстрах К.В. Развитие медицины в Новое время, XVI – XVIII вв. Советский врачебный журнал. 1937. № 12. С. 935. 5. Ковнер С. Западная (новолатинская) медицина. Университетские известия. 1897. № 1, 3 – 6,8,9.

Левин А.М. Практическая медицина эпохи Возрождения. Врач. 1888. № 45-47, 52.

Терновский В.Н. Медицина эпохи Возрождения и ее изучение в Советском Союзе. Материалы XIV Международного конгресса по истории медицины. Москва, 1954.

Тикотин М.А. Леонардо да Винчи в истории анатомии и физиологии. Ленинград, 1957.

Allbutt Th. The historical relations of medicine and surgery to the end of the sixteenth century. L. 1905.

Delaunay P. La vie medicale aux XVIe, XVIIe et XVIIIe siecles. P. 1935.

Fort G.F. Medical economy during the Middle Ages. N.Y.1883.

Hensier P.G. Geschihte der Lustseuche, die zu Ende des XV. Jahrhunderts im Europa ausbrach. Bd. 1-2. Hamburg. 1783–1789.

Hensier P.G. Vom abendländishen Aussatze im Mittelalter, nebst einem Beitrage zur Kenntnis und Geshichte des Aussatzes. Hamburg, 1794.

Hughes M.J. Women healers in medical life and literature. N.Y.1943.

Kotelmann J. Gesundheitspflege im Mittelalter, Hamburg, 1890.

Sudhoff K. Iatromathematiker vornehmlich im 15 und 16. Jahrhundert, Breslau, 1902.

Большая медицинская энциклопедия / гл. ред. акад. Бакулев А.М. Москва : Государственное научное издательство «Советская энциклопедия». 1960. Том 17. 1184 с.

Ф. Бэкон. Собрание сочинений. Санкт-Петербург, 1872. Т. 1. С. 304–306.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-01-12