ВПРОВАДЖЕННЯ ТА РОЗВИТОК ЗЕЛЕНИХ ФІНАНСІВ В УКРАЇНІ: ЄВРОІНТЕГРАЦІЙНИЙ КОНТЕКСТ ТА ПРАВОВЕ ПІДҐРУНТЯ

Автор(и)

  • Анастасія Станіславівна Дубко

DOI:

https://doi.org/10.51989/NUL.2022.6.1.15

Ключові слова:

зелені фінанси, зелене фінансування, євроінтеграція, кліматична політика, навколишнє природне середовище, проєкт екологічного спрямування, зелені облігації, екологічний податок, фінансові правовідносини.

Анотація

У статті проаналізовано сутність та зміст нового явища економіко-правової дійсності – зелених фінансів – у контексті його виникнення та розвитку як відповіді на необхідність фінансового забезпечення реалізації цілей сталого розвитку в рамках євроінтеграційного процесу України. Відзначено, що співробітництво України та ЄС у сфері захисту навколишнього середовища стало підґрунтям для гармонізації вітчизняної екологічної політики з європейськими стандартами у сфері захисту довкілля, що, своєю чергою, створило базис для розвитку зелених фінансів в Україні. Авторкою проаналізовано підхід європейських та світових інституцій щодо визначення категорій зелених фінансів та зеленого фінансування, виділено їх відмінності з науково-юридичної точки зору. У статті також окрема увага приділяється аналізу зелених фінансів як нового явища у площині науки та системи фінансового права: пропонується розглядати зелені фінанси як сукупність економічних відносин щодо мобілізації, розподілу та цільового використання коштів на реалізацію проєктів екологічного розвитку та інших програм природоохоронного характеру. Як приклад функціонування зелених фінансів у правовому полі України, з огляду на актуальну нормативно-правову базу та законодавчі ініціативи стейкхолдерів, авторка наводить новостворений інститут реалізації проєктів екологічного спрямування та емісії зелених облігацій, а також пропозиції щодо направлення доходів від екологічного податку до спеціальних фондів державного та місцевих бюджетів для цільового фінансування природоохоронних заходів та щодо створення системи позабюджетних екологічних фондів для додаткового фінансування програм екологічного характеру. Так, на думку авторки, в межах фінансово-правового поля такі правовідносини можна розглядати як фінансові правовідносини щодо акумулювання за допомогою добровільного (наприклад, емісія зелених облігацій чи інші форми інвестування, кредитування) чи обов’язкового методу (екологічний податок, штрафні санкції тощо), розподілу та цільового використання мобілізованих коштів на реалізацію заходів, що мають виключне спрямування на зменшення наслідків негативного впливу на навколишнє середовище, адаптацію до змін клімату тощо (реалізація проєктів екологічного спрямування, інших природоохоронних програм та проєктів). Конкретні заходи в рамках таких проєктів та програм можуть бути спрямовані на сферу енергоефективності та енергозбереження в контексті декарбонізації економіки, стимулювання використання екологічно прийнятних технологій у сільському господарстві, зменшення викидів парникових газів, альтернативної енергетики тощо.

Посилання

Угода про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони від 27.06.2014 року. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/card/984_011 (дата звернення: 12.09.2022).

Кузьо М., Черніков Д., Павлюк С., Хорольський Р. Угода про асоціацію між Україною та ЄС: зміст та імплементація. ГО «Лабораторія законодавчих ініціатив». 2015. URL: https:// parlament.org.ua/upload/docs/final_1.pdf.

Консолідовані версії Договору про Європейський Союз та Договору про функціонування Європейського Союзу (2010/С 83/01). Офіційний вісник Європейського Союзу. URL: file:///Users/anastasiadubko/Downloads/f450346n12.pdf (дата звернення: 12.09.2022). 4. Кліматична політика України: енергетичний складник. Heinrich Boll Stiftung. Представництво Фонду ім. Г. Бьолля в Україні, 2019. URL: https://ua.boell.org/sites/default/files/hbs_ klimatichna_politika_ukrayini_energetichna_skladova.pdf.

Резнікова Н.В. Зелені фінанси як тригер сталого розвитку. Цілі сталого розвитку: пріоритети для України : матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції (м. Київ, 6 листопада 2021 р.). Національний університет харчових технологій, 2021. С. 30–34.

Закон України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» від 23.02.2006 року № 3480-IV. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3480-15#Text& (дата звернення: 13.09.2022).

Фінансове право : навчальний посібник / за ред. М.П. Кучерявенка. Харків : Право, 2010. 288 с.

Фінансові правовідносини: теорія, сучасний стан і тенденції розвитку : монографія / О.В. Макух. Харків : Право, 2016. 304 с.

G20 Green Finance Synthesis Report. G20 Green Finance Study Group. 5 September 2016. URL: https://g20sfwg.org/wp-content/uploads/2021/07/2016_Synthesis_Report_Full_EN.pdf.

The Green Qualifications Workbook. Chartered Banking Institute. Chapter 1: What is green finance? URL: https://www.charteredbanker.com/static/uploaded/6e89f43e-6a3b-41c7- a2a65d41deeee960.pdf.

Höhne N., Khosla S., Fekete H., Gilbert A. Mapping of Green Finance Delivered by IDFC Members in 2011, Ecofys. 2012.

Pricewaterhouse Coopers Consultants (PWC) (2013): Exploring Green Finance Incentives in China, PWC.

Böhnke J., Eidt V., Knierim L., Richert K., Röber G.-M., Volz U. (forthcoming). How to Make Green Finance Work – Empirical Evidence from Bank and Company Surveys, German Development Institute / Deutsches Institut für Entwicklungspolitik (DIE).

Lindenberg, Nannette. Definition of Green Finance. German Development Institute, April, 2014. URL: https://www.cbd.int/financial/gcf/definition-greenfinance.pdf.

Словник фінансово-правових термінів / за заг. ред. д. ю. н., проф. Л.К. Воронової. 2-е вид., переробл. і доповн. Київ : Алерта, 2011. 558 с.

Екологічні фінанси: чи можуть вони стати інструментом покращення стану довкілля? Ініціативи PAEU. Інформаційний вебпортал Ecobusiness Group. URL: https://ecolog-ua. com/news/ekologichni-finansy-chy-mozhut-vony-staty-instrumentom-pokrashchennya-stanudovkillya.

Удосконалення екологічного оподаткування та фінансування природоохоронних заходів. Презентація Ірини Ставчук. / Офіційний портал Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України. URL: https://mepr.gov.ua/files/%D0%95%D0%BA%D0%BE%D0 %BF%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%BA.pdf.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-01-12