ПРАВОВА ГЕРМЕНЕВТИКА В МЕТОДОЛОГІЇ ДОСЛІДЖЕНЬ ТА ЮРИДИЧНІЙ АРГУМЕНТАЦІЇ НАУКИ ТРУДОВОГО ПРАВА І ПРАВА СОЦІАЛЬНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
DOI:
https://doi.org/10.51989/NUL.2021.4.23Ключові слова:
правова герменевтика, методологія, юридична аргументація, трудове право, право соціального забезпеченняАнотація
У статті окреслюється місце правової герменевтики у методології досліджень та юридич- ній аргументації науки трудового права та права соціального забезпечення. Вказано, що при використанні правової герменевтики у методології юридичних досліджень та юридич- ній аргументації інтерпретаційна діяльність не обмежується дослідженням явища з точки зору його формально-логічного аналізу. Автори вважають, що правова герменевтика воло- діє методологічним інструментарієм, за допомогою якого можна не лише інтерпретувати та розуміти текст, але й пізнати автора тексту. Визначено, що інтерпретація тексту здійсню- ється із застосуванням методів як лінгвістики, так і філософії, зокрема подвійної і потрійної рефлексії. Зазначається, що інтерпретація тексту відбувається у межах так званого герме- невтичного кола, в якому текст проходить декілька інтерпретаційних стадій: формування «передрозуміння» (звільнення від забобонів сприйняття та відкидання емоційного контек- сту), курсорне читання (виділення основних культурних і лінгвістичних символів тексту, пошук і виявлення «темних місць»), формулювання і перевірка гіпотез (надання відповідей на поставлені до «темних місць» питання та окреслення аргументів, котрі встановлюють зв’язки між текстом і інтерпретацією). Автори зазначають, що застосування засобів правової герменевтики для вивчення таких сучасних явищ науки трудового права і права соціального забезпечення передусім потрібне для відмежування їхнього реального смислу від стереоти- пів та зловживань так званого «передрозуміння», завчасного неприйняття нової конструкції через певні традиційні забобони класичної юридичної науки при збереженні нейтрального відношення. Автори переконані, що використання не лише класичного методологічного апа- рату, але й таких нетипових для вітчизняної юридичної науки засобів, як правова герменев- тика, може створити фундамент для уникнення «передрозуміння» при дослідженні сучасних правових явищ, сформувати дослідницьке поле для винайдення універсальних підходів до регулювання трудових відносин і відносин у сфері соціального захисту.
Посилання
Бернюков А.М. Основний зміст правової герменевтики Артура Кауфмана. Юридична наука. 2016. № 1. С. 7–15.
Бернюков А.М. Юридична герменевтика як методологія здійснення правосуддя (філософсько-теоретичний аналіз): Автореф. дис. … канд. юрид. наук : 12.00.12. Філософія права. Львів : Львівський державний університет внутрішніх справ, 2008. 18 с.
Гетьман І.В. Правова герменевтика і адаптація законодавства України в умовах становлення європейського правового простору. Вісник Академії правових наук України. 2012. № 4. С. 43–51.
Міхайліна Т.В. Акцентуалізація правосвідомості у площині правової герменевтики. Право і суспільство. 2017. № 6. С. 35–40.
Москаленко Я.Л. Герменевтика та праворозуміння (до питання про підходи до вивчення проблеми). Держава і право. Юридичні і політичні науки. 2014. № 65. С. 45–51.
Нетреб’як О. Сутність та значення правової герменевтики. Підприємництво, господарство і право. 2017. № 5. С. 189–192.
Сатохіна Н.І. Правова герменевтика між універсалізмом і контекстуалізмом. Філософія права і загальна теорія права. 2013. № 1. 169–179.
Трофименко В.А. Сучасна юридична герменевтика як механізм тлумачення принципів і цінностей у праві. Вісник Національної юридичної академії України імені Ярослава Мудрого. 2012. № 3 (13). С. 43–52.
Цуркан-Сайфуліна Ю.В. Герменевтичний дискурс права i влади. Вісник Південного регіонального центру Національної академії правових наук України. 2016. № 8. С. 15–22.
Шелестов К.О. Праворозуміння та герменевтика. Актуальні проблеми держави і права. 2009. Вип. 50. С. 108–114.
Парпан Т. Флексибілізація трудових правовідносин в Україні: очікування та реалії. Вроцлавський-Львівський юридичний збірник. 2019. Вип. 10. С. 159–170.
Новіков Д.О., Жукова А.І. Феномен гнучкості трудового права у соціальній філософії. Вісник Запорізького національного університету. Юридичні науки. 2014. Вип. 2. Ч. 2. С. 194–202.
Завацкая Я. «Безусловный основной доход»: «за» и «против». URL: http://liva.com.ua/basic-income-guarantee.html (дата звернення: 23 липня 2021 р.)
Новіков Д.О. Перспективи дослідження теорії «безумовного основного доходу» наукою трудового права. Збірник наукових праць. Серія Право, Харків : ХНПУ ім. Г.С. Сковороди. 2016. Вип. 25. С. 33–41.