АПЕЛЯЦІЙНЕ ПРОВАДЖЕННЯ: ГОСПОДАРСЬКО-ПРОЦЕСУАЛЬНИЙ АСПЕКТ
DOI:
https://doi.org/10.51989/NUL.2025.2.9Ключові слова:
господарське судочинство, апеляційне провадження, судові акти, апеляційний господарський суд, господарське-процесуальне законодавствоАнотація
Стаття присвячена поняттю та ознакам апеляційного провадження як певної самостій- ної процедури господарського судочинства, яка виникає як наступна за розглядом справи у першій інстанції та направлена на перегляд її судових актів. Для апеляційного проваджен- ня притаманним є спеціальний суб’єктний склад, насамперед, окрема самостійна судова інстанція – апеляційні господарські суди, перелік яких визначений Указом Президента Укра- їни, що суперечить Закону України «Про судоустрій та статус суддів», адже суд створюєть- ся виключно законом. Міжнародно-правове забезпечення апеляційного провадження було підставою його визначення у нормах вітчизняного господарського процесуального законо- давства.Як правова категорія термін «апеляційне провадження» є комплексним узагальнюючим поняттям, який можливо розглядати як форму господарського судочинства, його стадію та процедуру.Суттю апеляції є перегляд, який можливий тільки при наявності судових актів суду пер- шої інстанції, які не вступили в законну силу, тобто, це залежна процедура, яка виникає тільки після відповідного первинного розгляду справи та його документально-оформленого результату. Також, саме у можливості подання нових доказів у суді апеляційної інстанції, що є важливою ознакою апеляційного провадження, й міститься мотивація, яка спонукає зацікавлених осіб звернутися з апеляційною скаргою у порядку оскарження до відповідно- го суду. Представляється за доцільне визначити в ГПК України повну та неповну апеляцію, та першу як процедуру апеляційного провадження, за яким апеляційний господарський суд у повному обсязі переглядає справу за правилами позовного провадження та непо- вну апеляцію, у разі застосування якої відповідна судова установа здійснює розгляд вимог у рамках поданої апеляційної скарги.
Посилання
Ніколенко Л. М. Характеристика апеляційного провадження у господарському судочинстві України. Науковий вісник Львівського держ. ун-ту внутр. справ. Серія юридична. 2012. № 4. С. 154–163.
Подвірна О. В., Яковчук В. Я. Характеристика перегляду господарських справ в апеляційному порядку. Електронне наукове видання «Аналітично-порівняльне правознавство». 2022. Вип. 1. URL: https://app-journal.in.ua/
Господарський процес : навч. посіб. / [В. А. Кройтор, О. В. Синєгубов, О. Г. Бортнік та ін.] ; за заг. ред. проф. В. А. Кройтора ; МВС України, Харків. нац. ун-т внутр. справ. Харків, 2020. 328 с.
Господарський процес : підручник. / Світличний О. П. Вид. 2, перероб. і доп. К.: НУБіП України, 2018. 342 с.
Ухвала Європейського Суду з прав людини у справі «Скорик проти України» від 08.01.2008. Ліга : Закон : правовий портал. URL: http://www.search.ligazakon.ua
Господарське процесуальне право: методичні вказівки для підготовки до семінарських занять / О.П. Подцерковний, Е .Г. Бойченко, Г.М. Будурова, А.О. Згама, Будурова Г.М. / за ред. Подцерковного О.П. О., 2021. 91 с.
Мелех Л. В. Господарський процес України : підручник. Львів : Львівський державний університет внутрішніх справ, 2021. 316 с.
Сарнавський М. Ухвала як об’єкт апеляційного оскарження в господарському судочинстві. Підприємництво, господарство і право. 2019. № 2. С. 65–69.
Васильєв С. В. Господарський процес України: підручник. К.: Еспада, 2010. 288 с.
Несинова С.В., Воронко В.С., Чебікина Т. Господарське право України. Навч. посіб./ За заг. ред. С.В. Несиної. К. : Центр учбової літератури, 2012. 564 с.
Науково-практичний коментар Господарського процесуального кодексу України / За ред. О. І. Харитонової К. : Істина, 2006. 482 с.
Беляневич О. А. Про уніфікацію і спеціалізацію процесуального права. Університетські наукові записки. 2012. № 1 (41). С. 95–97.
Притика Д. М. Правові засади організації і діяльності органів господарської юрисдикції та шляхи їх удосконалення. К : Вид. Дім «Ін Юре», 2003. 328 с.
Коваль В.М. Апеляційні суди в Україні: становлення і розвиток: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. юрид. наук : спец. 12.00.10; Одеська національна юридична академія. Одеса, 2004. 25 с.
Притика Д. Конституційні засади правосуддя і напрями вдосконалення господарського судочинства. Право України. 1997. № 1. С. 19–23.