СТОРОНИ ДОГОВОРУ ПІДРЯДУ НА ПРОВЕДЕННЯ ПОШУКОВИХ РОБІТ ТА ОСОБЛИВОСТІ ЇХ ВЗАЄМОДІЇ

Автор(и)

  • Володимир Казимирович Гуцуляк

DOI:

https://doi.org/10.51989/NUL.2021.4.2

Ключові слова:

договір підряду на проведення пошукових робіт, підрядник, замовник, сторона договору, суб’єкт договірного зобов’язання, субпідрядник, архітектор, інженер-про- єктувальник

Анотація

Статтю присвячено аналізу особливостей взаємодії сторін договору підряду на прове- дення пошукових робіт. Здійснено розмежування понять «сторона договору» й «сторона зобов’язання». Зроблено висновок, що сторони договору на проведення пошукових робіт не завжди стають суб’єктами договірного зобов’язання. Так, за досліджуваним договором сто- рони наділяються правами й обов’язками, однак наділятися правами й обов’язками можуть не лише замовник і підрядник, але й інші учасники (наприклад, субпідрядник, архітектор, інженер-проєктувальник тощо). У зобов’язанні ж беруть участь особи, наділені правами й / чи обов’язками – замовник і підрядник, незалежно від того, чи це сторони, чи учасни- ки договору. Відповідно, сторони за договором на проведення пошукових робіт не завжди тотожні суб’єктам зобов’язання, адже визначальною ознакою сторони договору є вираження волі особи в договорі, а визначальною ознакою сторони зобов’язання – наявність в особи прав та / чи обов’язків. Юридичні особи як сторони договору на проведення пошукових робіт діють відповідно до встановленої мети їх діяльності. Разом із тим в окремих випадках виникнення в юридич- них осіб конкретних цивільних прав та обов’язків за договором на проведення пошукових робіт можливість виконання таких робіт напряму залежить від наявності в них спеціального дозволу на здійснення окремих видів пошукових робіт. Окремо в межах статті проаналізовано поширені термінологічні помилки під час наймену- вання підрядника як сторони договору на проведення пошукових робіт (вишукувач, проєк- тувальник, виконавець). Доведено, що сторони можуть іменувати себе й проєктувальником, і вишукувачем, і виконавцем, що не лише не заборонено чинним законодавством, а й дозво- лено ним. Водночас внесення змін до Цивільного кодексу шляхом перейменування сталої назви «підрядник» недоречне, адже така процедура видається недоцільною та такою, що суттєво не впливає на покращення прав сторін за договором підряду на проведення пошу- кових робіт.

Посилання

Васильєва В.В. Договір як підстава виникнення цивільно-правового зобов’язання : дис. … канд. юрид. наук : 12.00.03. Київ, 2013. С. 156, 157.

Боднар Т.В. Договірні зобов’язання у цивільному праві: загальні положення : навчальний посібник. Київ : Юстиніан, 2007. С. 146.

Азимов Ч.Н. Научно-техническая информация и право. Харьков : Вища школа. Изд-во при Харьк. ун-те, 1987. С. 54.

Гриняк А.Б. Цивільно-правовий договір як підстава виникнення права спільної власності фізичних осіб : Монографія. Тернопіль : Підручники і посібники, 2008. С. 59–60.

Ситнік О.М. Договір побутового підряду за цивільним законодавством України : автореф. дис. … канд. юрид. наук : 12.00.03. Київ, 2016. С. 9–10.

Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними : Постанова Пленуму Верховного Суду України № 9 від 06 листопада 2009 р. / Верховний Суд України. URL: http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/v0009700-09 (дата звернення: 06.07.2021).

Скиданов К.В. Воля і волевиявлення в правочині : автореф. … дис. канд. юрид. наук :12.00.03. Київ, 2016. С. 10.

Зозуляк О.І. Договір як правова форма реалізації цивільної правосуб’єктності юридичних осіб : дис... канд. юрид. наук : 12.00.03. Київ, 2010. С. 181.

Перелік видів робіт (послуг), пов’язаних зі створенням об’єктів архітектури, відповідальні виконавці яких проходять професійну атестацію : Постанова Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 р. № 554. Офіційний вісник України. 10 червня 2011 р. № 41. С. 41.

Лукасевич-Крутник І.С. Договір підряду на проведення проєктних та пошукових робіт : монографія. Тернопіль : ВПЦ «Економічна думка ТНЕУ», 2012. С. 57.

Юридична енциклопедія : В 6 т. / Редкол. : Ю.С. Шемшученко (голова редкол.) та ін. Київ : «Укр. енцикл.», 1998. Т. 5 : П–С. 2003. С. 248.

Гриняк A.Б. Обов’язки підрядника як важливого учасника договору підряду на проведення проєктних та пошукових робіт. Поступ в науку : Збірник наукових праць Бучацького інституту менеджменту і аудиту. Бучач, 2011. № 7. С. 264.

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-10-01

Номер

Розділ

АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ПРИВАТНОГО ПРАВА