СУТНІСТЬ ТА ОСНОВНІ ЗАСАДИ КОРПОРАТИВНОГО КОНТРОЛЮ В РАМКАХ ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.51989/NUL.2024.4.24

Ключові слова:

корпоративний контроль, корпоративні права, товариство з обмеженою відповідальністю, частка у статутному капіталі, пропорційність здійснення прав

Анотація

У статті досліджується доктринальне розуміння корпоративного контролю та пропонується розширити розуміння цієї категорії такими ознаками впливу, як цілеспрямованість, регулятивність, організованість. Додатково підкреслюється, що корпоративний контроль здійснюється та ґрунтується на корпоративно-правових засадах, основну з яких становить майнова участь у статутному капіталі товариства, оскільки факт внесення вкладу економічно зумовлює набуття учасником корпоративних прав. У вказаному аспекті проаналізовано проблематику корпоративного контролю у товаристві з обмеженою відповідальністю з несформованим статутним капіталом. Дістало додаткової аргументації твердження про те, що корпоративний контроль є пропорційною величиною щодо розміру частки у статутному капіталі товариства. Несплачена частина частки у статутному капіталі не є об’єктом цивільного обороту, не породжує відносин контролю між таким учасником і товариством у контексті впливу на діяльність такої юридичної особи. Участь в управлінні товариством має виникати після внесення вкладу до статутного капіталу товариства. Корпоративний контроль проаналізовано в аспекті доктрини «проникнення за корпоративну вуаль». Вплив учасника на волю товариства може створювати небезпеку для майнового обороту, зумовлену його обмеженою відповідальністю за зобов’язаннями товариства. Впливу учасника товариства має кореспондувати несення ним усіх ризиків, пов’язаних зі збитками товариствами внаслідок управлінських рішень, аж до «проникнення» до особистого майна учасника. У статті аналізується вплив на ступінь корпоративного контролю диспозитивних положень статуту товариства, які передбачають додаткові права учасників, серед яких особливе значення мають конструкції, які визначають порядок переходу часток до третіх осіб, як такі, що свідчать про його внутрішню замкненість. Пропонується розуміння корпоративного контролю як цілеспрямований, організуючий і регулятивний вплив власника частки у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю за реалізації ним права на управління, який є пропорційним розміру частки у статутному капіталі, об’єктом якого є господарська діяльність, формування виконавчих органів товариства й ухвалення локальних актів товариства учасника, згідно із законодавством України та відповідними локальними актами товариства.

Посилання

Про акціонерні товариства : Закон України від 17 вересня 2008 р. № 514–VI. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/514-17/ed20170604#Text.

Про ринки капіталу та організовані товарні ринки : Закон України від 23 лютого 2006 р. № 3480–IV. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3480-15#n4416.

Про захист економічної конкуренції : Закон України від 11 січня 2001 р. № 2210–III. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2210-14#Text).

Смітюх А.В. Щодо визначення поняття та сутності корпоративного контролю. Вісник Одеського національного університету. Серія «Правознавство». Одеса : ОНУ ім. І.І. Мечникова, 2018. Т. 23. Вип. 1 (32). С. 42–48.

Корпоративне управління за законодавством України: теоретико-прикладні проблеми : монографія / О.А. Беляневич, А.В. Мягкий. Київ : НДІ приватного права і підприємництва імені академіка Ф.Г. Бурчака НАПрН України, 2017. 320 c.

Смітюх А.В. Корпоративні права та корпоративні паї (частки): теоретико-правові засади : дис. … докт. юрид. наук : 12.00.04. Київ, 2018. 561 с.

Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю : Закон України від 6 лютого 2018 р. №2275–VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2275-19#Text.

Рішення Конституційного суду України від 5 лютого 2013 р. № 1-рп/2013 у справі № 1–3/2013 за конституційним зверненням ТОВ «Ліхтнер Бетон Львів» щодо офіційного тлумачення положень ч. 4 ст. 58, ч. 1 ст. 64 Закону України «Про господарські товариства». URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v001p710-13#Text.

Беляневич О.А. Про визначення розміру статутного капіталу та визначення часток учасників ТОВ як способи захисту корпоративних прав. URL: https://coordynata.com.ua/pro-viznacenna-rozmiru-statutnogo-kapitalu-ta-viznacenna-castok-ucasnikiv-tov-ak-sposobizahistu-korporativnih-prav.

Цікало В. І. Засада пропорційності здійснення корпоративних прав : монографія. 2-ге вид., перероб. і доп. Львів : ЛНУ ім. Івана Франка, 2023. 590 c.

Жорнокуй Ю.М. Доктрина «проникнення за корпоративну вуаль»: основи вчень. Форум права. 2016. № 3. С. 75–81. URL: http://nbuv.gov.ua/j-pdf/FP index.htm 2016 3 15. pdf.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-11-13

Номер

Розділ

ТРИБУНА МОЛОДОГО ВЧЕНОГО