МІЖНАРОДНА ПРАВОВА ДОПОМОГА: АКСІОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ РЕАЛІЗАЦІЇ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.51989/NUL.2024.4.15

Ключові слова:

міжнародна правова допомога, спільні слідчі групи, транснаціональна злочинність, процесуальні дії, міжнародні договори

Анотація

Метою наукового пошуку та аналізу кримінальних процесуальних відносин у сфері міжнародної правової допомоги є ціннісні аспекти вдосконалення її реалізації шляхом аналізу порядку роботи спільних слідчих груп. Спільні слідчі групи є ефективним інструментом міжнародної правової допомоги. У статті наведено емпіричні показники діяльності таких груп. Констатовано наявність багатосторонніх і двосторонніх спільних слідчих груп залежно від їх створення державами-учасниками. Проаналізовано окремі положення Європейської конвенції про взаємну допомогу в кримінальних справах, Договір між Україною та Республікою Грузія про правову допомогу та правові відносини в цивільних і кримінальних справах, Другий додатковий протокол до Європейської конвенції про взаємну допомогу в кримінальних справах та інші міжнародні документи. Обґрунтовано алгоритм створення спільних слідчих груп, визначено історичні витоки їхньої роботи. Розглянуто злочини, які є більш поширеними у світі, проаналізовано методи їх учинення. Акцентовано увагу на ролі установ Європейського Союзу в реалізації діяльності спільних слідчих груп та їх синергетичному характері. Важливою передумовою успішної співпраці також є те, що відряджені члени (тобто від інших сторін, крім сторони, на території якої працює група) спільної слідчої групи мають право бути присутніми під час здійснення слідчих заходів на території сторони, де працює група. Однак з особливих причин керівник групи відповідно до законодавства сторони, на території якої діє група, може прийняти інше рішення. Таким чином, приймаюча сторона володіє правом відмовитися від участі відрядженого члена групи в процесуальній дії. Зроблено висновок, що спільні слідчі групи є найкращим інструментом під час здійснення міжнародної правової допомоги. Архітектоніка взаємин у таких групах має синергетичний характер, оптимізує результат, робить досудове розслідування ефективним. Причому варто зазначити, що спектр процесуальних дій не обмежується лише галузевим законодавством України, а сягає за його межі, лишаючись водночас у межах міжнародної домовленості. Найпоширенішою категорією справ для розслідування спільних слідчих груп лишається шахрайство.

Посилання

Коваленко О. Спільні слідчі групи під час кримінального провадження. Міжнародне співробітництво під час кримінального провадження : матеріали тренінгу (Київ, 22 серп. 2024 р.). Київ : Нац. акад. внутр. справ, 2024.

Кримінальний процесуальний кодекс України : Офіц. текст. Київ : Юрінком Інтер, 2024. 514 с.

Міжнародне співробітництво Офісу Генерального прокурора. Ключові напрями та результати. / Офіс Генерального прокурора : сайт. URL: https://www.gp.gov.ua/ua/posts/miznarodne-spivrobitnictvo-ofisu-generalnogo-prokurora-klyucovi-napryami-ta-rezultati.

Європейська конвенція про взаємну правову допомогу у кримінальних справах 1959 року з Додатковими протоколами 1978 та 2001 року до неї. Збірник міжнародних договорів України про правову допомогу в кримінальних справах. Багатосторонні договори. Київ, 2006. С. 112–232.

Договір між Україною та Республікою Грузія про правову допомогу та правові відносини у цивільних та кримінальних справах : підписаний 9 січ. 1995 р. / Верховна Рада України : сайт. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/268_542#Text.

Другий додатковий протокол до Європейської конвенції про взаємну допомогу у кримінальних справах, підписаний в Страсбурзі від 8 листоп. 2001 р. / Верховна Рада України : сайт. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/994_518#Text.

Про ратифікацію Другого додаткового протоколу до Європейської конвенції про взаємну допомогу у кримінальних справах в Україні : Закон України від 1 черв. 2011 р. № 3449-VI. Відомості Верховної Ради України. 2011. № 50. Ст. 545. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3449-17#Text.

Конвенція Організації Об’єднаних Націй проти транснаціональної організованої злочинності, підписана 15 листоп. 2000 р. / Верховна Рада України : сайт. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_789#Text.

Синергія. Словник іншомовних слів : сайт. URL: https://www.jnsm.com.ua/cgi-in/u/book/sis.pl?Qry=%D1%E8%ED%E5%F0%E3%B3%FF.

Довідка щодо окремих характеристик діючих ССР станом на 15 серп. 2024 р. / Офіс Генерального прокурора. Київ, 2024. 3 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-11-13

Номер

Розділ

АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ КРИМІНАЛЬНОГО ПРАВА ТА ПРОЦЕСУ