ЗАРУБІЖНИЙ ДОСВІД ПРОТИДІЇ ДІЯЛЬНОСТІ ТРАНСНАЦІОНАЛЬНИХ ОРГАНІЗОВАНИХ ЗЛОЧИННИХ УГРУПУВАНЬ НА ШКОДУ ЕКОНОМІЧНИМ ІНТЕРЕСАМ ДЕРЖАВИ
DOI:
https://doi.org/10.51989/NUL.2023.2.25Ключові слова:
організована злочинність, транснаціональні організовані злочинні угрупування, економічні інтереси держави, правоохоронна система, протидія злочинності, правоохоронні функції.Анотація
В статті розглянуто приклади побудови правоохоронних систем в іноземних державах, окремі принципи їх функціонування та вжиття ними заходів з протидії діяльності транснаціональних організованих злочинних угрупувань на шкоду економічним інтересам держави. Запропоновано використання досвіду США в частині контролю за фінансовими операціями та міжвідомчого використання баз даних. Акцентовано увагу на досвіді Великобританії щодо створення спеціального органу у сфері боротьби з організованою злочинністю та активної нормотворчої діяльності, яка виражається у прийнятті низки загальнодержавних концепцій та програм. Окремо виділено досвід Німеччини у налагодженні системи збору та обміну інформацією між правоохоронними органами, створені потужної мережі спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю, яка має чітку координацію та ієрархічну побудову. Зазначено, що система протидії діяльності транснаціональних організованих злочинних угрупувань на шкоду економічним інтересам держави в європейських країнах має дві моделі побудови залежно від розподілу функцій та завдань між державними органами: інтегровані в діяльність поліцейських органів та концентровані в одній правоохоронній структурі, яка спеціалізується на всіх видах економічних злочинів. Зроблено висновок, що зарубіжний досвід дає різноманітні позитивні приклади, такі як: контроль за фінансовими операціями; уніфікація баз даних та забезпечення правоохоронних структур доступом до них; створення спеціальних органів по боротьбі з організованою злочинністю; ефективний міжнародний та міжвідомчий обмін інформацією; горизонтальна інтеграція через спільні слідчі групи, міжвідомчі центри розслідувань, відрядження працівників та спільне розпорядження персоналом. Проте використання такого досвіду в Україні потребує залучення широкого кола спеціалістів, глибокого аналізу норм чинного законодавства та чіткого прогнозування практичної значимості та реалізації нововведень в правоохоронній системі.
Посилання
Буткевич С.А. Досвід США щодо запобігання та протидії легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом : учен. зап. Таврій. нац. ун-та ім. В.І. Вернадського. Сімферополь, 2008. № 1. С. 68–74.
Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення : Закон України від 06.12.2019 № 361-ІХ. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/ show/361-20#Text (дата звернення 01.02.2023).
Кравчук М.В. Правова система США : навч. посіб. Київ : Нора-друк, 2004. 136 с.
Reichel Р. Comparative criminal justice systems: A Topical Approaсh. New Jersey : Prentice- Hall, 1994.
Офіційний веб-сайт США (IRS). URL: https://www.irs.gov/ru (дата звернення 10.02.2023).
Шостко О. Ю. Зарубіжний досвід протидії організованій злочинності у сфері економіки. Збірник наукових праць Харківського Центру по вивченню організованої злочинності спільно з Американським Університетом у Вашингтоні. Харків, 2002. № 3. С. 177–195.
Офіційний веб-сайт Великобританії (National Crime Agency). URL: https://www.nationalcrimeagency.gov.uk (дата звернення 10.02.2023).
Мельниченко А. М. Досвід Великобританії щодо протидії організованій злочинності та можливості його використання в українських реаліях. Актуальні проблеми правового забезпечення протидії злочинності : зб. тез доп. міжнар. наук.-практ. конф., м. Харків, 2020. С. 65–67.
Колодяжний М. Г. Сучасний зарубіжний досвід громадського впливу на злочинність : монографія. Харків : Право, 2017. 252 с.
Титаренко О. О. Досвід Німеччини в програмуванні протидії злочинності в сучасних умовах. Право і суспільство. 2019. № 4. С. 267–274.
Шостко О. Ю. Аналіз ефективної діяльності системи кримінальної юстиції у сфері протидії організованій злочинності в окремих європейських країнах. Проблеми законності. 2009. № 1. С. 176–185.
Європейський досвід організації системи протидії економічній злочинності : Аналітична записка Нац. ін-т стратегічних досліджень. URL: http://www.niss.gov.ua/articles/1106 (дата звернення 10.02.2023).
Cybercrime: protecting against the growing threat. Global Economic Crime Survey. Pricewaterhouse Coopers. URL: http://www.pwc.com/en_GX/gx/economic-crime-survey/assets (дата звернення 10.02.2023).
Олійник Ю. Я., Середа Т. М. Європейський досвід запобігання організованої злочинності. Боротьба з організованою злочинністю і корупцією (теорія і практика) : наук. – пр. журн. / Міжвід. наук.-досл. центр з пробл. боротьби з організ. злоч. Київ, 2013. № 1(29). С. 365–370.