ЮРИДИЧНА ОСВІТА ТА ПІДГОТОВКА ПРАВНИКІВ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ
DOI:
https://doi.org/10.51989/NUL.2023.2.12Ключові слова:
вища юридична освіта, підготовки правників в умовах воєнного стану, напрями розвитку вищої юридичної освіти.Анотація
Статтю присвячено огляду питань, пов‘язаних з оглядом питань функціонування та напрямів розвитку юридичної освіти в Україні в мовах воєнного стану. Акцентується увага на тому, що російська окупація призвела до серйозного збурення всієї системи освіти в Україні, включаючи й юридичну галузь. Багато українських університетів на окупованих територіях були закриті або змушені пристосовуватися до нових умов, висунутих окупантами. У таких умовах викладачі та студенти, які залишилися на окупованих територіях, стикалися з численними викликами і перешкодами. Відсутність доступу до актуальної наукової літератури, складний стан навчальних закладів стали перешкодою для якісного навчання та розвитку. Багато викладачів та студентів були змушені шукати можливості для продовження навчання за межами окупованих територій, що було додатковим фінансовим та організаційним тягарем. Констатується, що незважаючи на всі виклики та труднощі, українська юридична освіта зуміла зберегти свою репутацію та продовжити розвиватися. Багато українських вишів змогли забезпечити належну якість освіти та зберегти європейські стандарти навчання. Багато викладачів та студентів продовжували працювати та навчатися за межами окупованих територій, забезпечуючи передачу знань та підтримку освітнього процесу. Українські студенти юридичних вишів продовжували боротьбу за збереження та відродження своїх професійних цінностей. Узагальнюється, що Україна зробила значний крок у підготовці юристів-правоохоронців та слідчих, щоб вони могли ефективно функціонувати в умовах російської окупації. Державні інститути, навчальні заклади та організації громадянського суспільства співпрацювали для створення програм навчання, які надавали необхідні знання та навички юристам для виконання їхніх обов'язків у цих надскладних умовах. Робиться висновок, що у воєнний період російської агресії в Україні, підготовка юристів набуває особливої важливості. Юридичні фахівці відіграють ключову роль у захисті прав і інтересів громадян, оцінці правових аспектів конфлікту та забезпеченні правопорядку та узагальнюються шляхи подальшого розвитку юридичної освіти та підготовки правників в умовах воєнного стану.
Посилання
Юлія Гришина про реформування вищої юридичної освіти. URL: https://sluga-narodu. com/yuliia-hryshyna-pro-reformuvannia-vyshchoi-iurydychnoi-osvity/
Олена Орлюк. Юридична освіта: якою вона має бути? URL: https://yvu.com.ua/ yurydychna-osvita-yakoyu-vona-maye-buty/
Бугайко Ю. О. Вплив воєнного стану на організацію освітнього процесу в юридичних закладах вищої освіти. Правова наука та освіта в умовах воєнного стану : збірник матеріалів науково-практичної конференції, присвяченої Дню науки, (м. Київ, 20 травня 2022 року). Одеса : Видавничий дім Гельветика ; Київський регіональний центр НАПрН України, 2022. С. 28–31.
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо надання державної цільової підтримки окремим категоріям осіб у сферах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти» від 23 лютого 2023 року № 2940-IX. URL: https://zakon. rada.gov.ua/laws/show/2940-20#n11
Кот О. О. Вища юридична освіта в Україні: практичні проблеми та шляхи вирішення. Реформування вищої юридичної освіти: виклики часу. Збірник статей до ювілею доктора юридичних наук, професора Н. Ю. Кузнєцової / Відп. ред. О.В. Кохановськата О.О. Кот. К.: ПрАТ «Юридична практика», 2019. С. 127–141.