МІСЦЕ КОЛЕКТИВНОГО УПРАВЛІННЯ МАЙНОВИМИ ПРАВАМИ В СУЧАСНИХ УМОВАХ ЄВРОІНТЕГРАЦІЙНОГО ПРОЦЕСУ УКРАЇНИ

Автор(и)

  • Людмила Валеріївна Кузнецова

DOI:

https://doi.org/10.51989/NUL.2022.6.1.31

Ключові слова:

автор, суб’єкт авторського права, суміжна права, організація, правоволоділець, репрографічне відтворення, інтелектуальна власність.

Анотація

Сучасні можливості застосування форм і засобів використання об’єктів авторського права та суміжних прав, а також суб’єктів та місця їх використання зумовлюють ситуацію, за якої в автора відсутня будь-яка можливість дізнатися, коли, хто і яким чином використав його твір. У нормах Конституції України як основного закону держави закладено засади правового регулювання суспільних відносин у сфері інтелектуальної власності, зокрема відносин у сфері авторського права та суміжних прав. Конституція України гарантує громадянам свободу літературної, художньої, наукової і технічної творчості, захист інтелектуальної власності, їхніх авторських прав, моральних і матеріальних інтересів, що виникають у зв’язку з різними видами інтелектуальної діяльності. Кожний громадянин має право на результати своєї інтелектуальної, творчої діяльності; ніхто не може використовувати або поширювати їх без його згоди, за винятками, встановленими законом. Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. У статті 45 Закону України «Про авторське право і суміжні права» сказано, що суб’єкти авторського права і суміжних прав можуть управляти своїми правами особисто, через свого повіреного або через організацію колективного управління. Основні положення про колективне управління правами закріплено як національним законодавством, так i в міжнародних договорах, директивах Європейської Спільноти, національному законодавстві. Нині формування законодавства у цій сфері суспільних відносин переживає новий етап свого розвитку як на національному рівні, так і на міжнародному. Так, в Україні реалізують низку проєктів ЄС Twinning, як-от проєкт технічної допомоги ЄС, який полягає в організації співпраці державного органу (установи) держави – члена ЄС з відповідним державним органом (установою) України – бенефіціаром проєкту з метою обміну досвідом та надання допомоги в питаннях державного управління та адаптації законодавства України до законодавства ЄС.

Посилання

Вьюгина Тамара. Коллективное управление имущественными правами. URL: http:// www.copy right.com.Ua/show_art.php?who=52.

Денисова Р.О. Колективне управління майновими авторськими та (або) суміжними правами в Україні: стан та перспективи. Юрист України. 2015. № 3–4. С. 28–33.

Ізбаш О.О. Загальна характеристика авторських прав, які передаються в колективне управління. URL: http://dspace.onua.edu.ua/bitstream/handle/11300/1174/

Денисова Р.О. Окремі аспекти колективного управління майновими авторськими правами в Україні. Право та інноваційне суспільство. 2016. № 2. С. 8–23.

Ізбаш О. Організації колективного управління авторськими і суміжними права. Інтелектуальна власність в Україні: погляд з ХХІ ст. Збірник наукових праць за матеріалами Всеукраїнської науково-практичної конференції, 29–30 вересня 2011 р. Черкаси : Чабаненко Ю.А., 2011. С. 24–30.

Про авторське право і суміжні право : Закон України від 23.12.1993 р. № 5792-ХІІ. URL: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/3792-12/page4.

Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав : Закон України від 15.05.2018 р. № 2415-VIII. URL: https:// zakon.rada.gov.ua/laws/show/2415-19.

Кирилюк А.В. Організація колективного управління авторськими і суміжними правами як учасники відносин, які виникають щодо використання літературних творів. URL: www. apdp.in.ua/v58/68.pdf

Костів О.З. Проблемні аспекти функціонування організацій колективного управління в Україні. Наукові записки. серія право. 2020. № 8. Спецвипуск. С. 36–40.

Майданик Л.Р. Колективне управління майновим авторськими та суміжними правами за цивільним законодавством України : монографія. Київ : Алерта, 2013. 248 с.

Токарєва В.І. Цивільне право України : навч. посібник. Київ : Центр учб. л-ри, 2017. 408 с.

Шемякіна О.О. Діяльність організацій колективного управління майновими правами суб’єктів авторського права і суміжних прав. URL: https://library.krok.edu.ua/media/library/ category/materiali-konferentsij/2014-11-14.

Щерба Любов. Інститут колективного управління майновими авторськими та суміжними правами: еволюція, предмет, механізм. Юридична Україна. 2010. № 4. С. 77–83.

Левчун О. Колективне управління інтелектуальною власністю. Юр. газета. 2008. № 21 (156). Ст. 6–7.

Цивільний кодекс України : Закон України від 16.01.2003 р. № 435-IV. URL: https:// zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15.

Про особливості державного регулювання діяльності суб’єктів господарювання, пов’язаної з виробництвом, експортом, імпортом дисків для лазерних систем зчитування : Закон України, від 17.01.2002 р. № 2953-III. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2953-14.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-01-12