ПРАВОВІ ЗАСАДИ ГАРМОНІЗАЦІЇ ЗАКОНОДАВСТВА УКРАЇНИ У СФЕРІ ОХОРОНИ БІОТЕХНОЛОГІЧНИХ ВИНАХОДІВ ІЗ ПРАВОМ ЄС

Автор(и)

  • Роман Олександрович Василяко ТОВ «Торговий Дім «БТУ-ЦЕНТР»

DOI:

https://doi.org/10.51989/NUL.2024.4.19

Ключові слова:

гармонізація законодавства, біотехнології, право промислової власності, право інтелектуальної власності, право ЄС

Анотація

У даній статті на основі наукових думок та чинного законодавства, що регулює правовідносини у сфері охорони біотехнологічних винаходів, автором розкривається поняття правових засад охорони біотехнологічних винаходів в Україні та ЄС, а також питання гармонізації законодавства України у сфері біотехнологічних винаходів із правом ЄС. Наведено понятійний апарат з основними визначеннями, що стосується охорони винаходів у сфері біотехнологій, а також процесів, пов’язаних із гармонізацією законодавства даної галузі із законодавством ЄС. На основі аналізу курсу розвитку галузей економіки, а також актуальних потреб промисловості наголошено на важливості розвитку галузі біотехнологій з огляду на євроінтеграційні процеси і, відповідно, вказано на необхідність гармонізації національного законодавства у сфері охорони біотехнологічних винаходів із правом ЄС. Акцентовано увагу на основоположних нормативно-правових актах, які є базовими для сфери охорони біотехнологічних винаходів в Україні, здійснено їх загальний огляд. Автором надано загальний огляд основних джерел правової охорони винаходів на міжнародному рівні – Паризької конвенції про охорону промислової власності від 20 березня 1883 року, а також Директиви 98/44/ЄС Європейського парламенту і Ради від 6 липня 1998 року про правову охорону біотехнологічних винаходів. У загальних рисах окреслено механізм гармонізації національного законодавства у сфері охорони біотехнологічних винаходів із правом ЄС. Автором проаналізовано проблеми та прогалини вітчизняного законодавства та визначено основні напрями його удосконалення з урахуванням євроінтеграційних процесів. Автор фокусує увагу на необхідності зближення національного законодавства із правом ЄС, починаючи від глобального розуміння даних процесів та продовжуючи саме гармонізацією законодавства України у сфері охорони біотехнологічних винаходів, з огляду на важливість ролі біотехнологій у житті людей та невідворотність входження України до ЄС у близькому майбутньому.

Посилання

Цивільний кодекс України від 16 січня 2003 р. № 435-IV. Відомості Верховної Ради України. 2003. № 40–44. Ст. 418.

Про наукову і науково-технічну експертизу : Закон України від 10 лютого 1995 р. № 51/95-ВР. Відомості Верховної Ради України. 1995. № 9. Ст. 5.

Директива 98/44/ЄС Європейського парламенту і Ради від 6 липня 1998 року про правову охорону біотехнологічних винаходів. URL: http://www.wipo.int/wipolex/ru/details.jsp?id=1440

Екологічний словник / В. В. Преждо та інші. Харків : ХДАМГ, 1999. С. 416.

Європейський Союз: економіка, політика, право: енцик. слов / О. М. Андрєєва (та ін.); редкол.: В. В. Копійка (гол.) (та ін.). Київ : Київський університет, 2011. С. 44.

Механізми гармонізації законодавства України з європейським та міжнародним правом : наукова доповідь / Ю. С. Шемшученко (та ін.) ; за заг. ред. Ю. С. Шемшученка. Київ : Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького НАН України, 2011. С. 11.

Підопригора О. А. Об’єкти цивільних прав у проекті Цивільного кодексу України. Українське право. 1998. № 1. С. 61–72.

Право інтелектуальної власності Європейського союзу та законодавство України / за редакцією Ю.М. Капіці. Київ : Видавничий дім «Слово», 2006. 184 с.

Тимошенко В. І. Принципи юридичної відповідальності за порушення виборчого законодавства України. Правовий вісник Української академії банківської справи. 2011. № 1 (4). С. 45.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-11-13

Номер

Розділ

ТРИБУНА МОЛОДОГО ВЧЕНОГО