НОРМАТИВНО-ПРАВОВА МОДЕЛЬ ДОСУДОВОГО РОЗСЛІДУВАННЯ ЗА ЧИННИМ КПК: ТЕОРЕТИЧНІ І ПРАКТИЧНІ ПРОБЛЕМИ ТА ШЛЯХИ ЇХ ВИРІШЕННЯ

Автор(и)

  • Микола Єгорович Шумило

DOI:

https://doi.org/10.51989/NUL.2021.3.38

Ключові слова:

досудове розслідування, досудове провадження, кримінальне прова- дження, органи кримінального переслідування, органи досудового розслідування, слідчий, детектив, прокурор, сторона обвинувачення

Анотація

Стаття присвячена теоретичним і практичним проблемам досудового розслідування в кри- мінальному процесі України, причинам їх виникнення, а також шляхам вирішення. Обґрунтовано, що заяви і повідомлення треба перевіряти і реєструвати в окремому реє- стрі для забезпечення прозорості і контрольованості даного виду діяльності з боку про- куратури і суду. Умовно їх можна поділити на ті: що очевидно вказують на факт вчинення кримінального правопорушення; які підлягають перевірці у встановлені законом строки; за якими треба проводити негласну перевірку в рамках досудового розслідування. Запропоновано створення в структурі органу досудового розслідування оснащених сучас- ною технікою оперативних підрозділів, які як органи кримінального переслідування викону- ватимуть свої функції предметно за конкретним кримінальним провадженням. Аргументовано, що слідчий має виконувати функцію розслідування, а не виступати сто- роною обвинувачення. При цьому в діяльності прокурора не повинні змішуватися наглядові і управлінські функції. Тому в органах досудового розслідування запропоновано організа- ційну-управлінську структуру (матиме таку схему: «Управлінець», «Керівник», «Виконав- ці»), відповідно до якої функції керівника органу досудового розслідування і прокурора будуть чітко розмежовані. Доведено необхідність підготовки доктринальної концепції сучасного досудового розслі- дування. При цьому обґрунтовано, що нову конструкцію досудового провадження в жод- ному разі не можна готувати на платформі чинного КПК. В її основу має бути покладена теоретично опрацьована засада чіткого розподілу функцій розслідування, обвинувачення, захисту, прокурорського нагляду, судового контролю і вирішення справи по суті, що на практиці відповідно ст. 6 Конституції України повинно забезпечити послідовну реалізацію конституційного принципу розподілу влад.

Посилання

Цуцкірідзе М.С. Кримінальна процесуальна діяльність слідчого: теорія та практика : монографія, вступне слово проф. М.А. Погорецького. Київ : Алерта, 2020. 562 с.

Григорьев В.Н. Начало уголовного производства: система сдержек и противовесов. Союз криминалистов и криминологов. 2013. № 2. С. 17–21.

Гмирко В.П. Діяльнісний погляд на реструктуризацію кримінального процесу: the of dogmatic shawshawshank redemption? Правова позиція. 2018. № 1(20). С. 21–36.

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-08-04

Номер

Розділ

АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ КРИМІНАЛЬНОГО ПРАВА ТА ПРОЦЕСУ