ПЕРСПЕКТИВИ ПРИЙНЯТТЯ ТРУДОВОГО КОДЕКСУ УКРАЇНИ ЯК НАГАЛЬНА ПРОБЛЕМА КОДИФІКАЦІЇ В ГАЛУЗІ ТРУДОВИХ ПРАВОВІДНОСИН

Автор(и)

  • Дмитро Геннадійович Денисенко

DOI:

https://doi.org/10.51989/NUL.2023.6.1

Ключові слова:

Кодекс законів про працю України, Трудовий кодекс, трудові правовідносини, кодифікація, трудове право

Анотація

Ця стаття розглядає актуальну проблему прийняття нового Трудового кодексу України як невідкладне завдання в галузі трудових правовідносин. Сучасне українське суспільство переживає значні зміни в умовах праці, технологічному розвитку та вимогах до соціального захисту. Потреба у внесенні змін до трудового законодавства має довготривалий характер. Чинний Кодекс законів про працю України, який був прийнятий у 1971 році, зазнав кількох редакцій, а деякі його положення стали предметом розбіжних тлумачень у рішеннях Конституційного Суду. Перетворення у трудовому законодавстві стають ключовими компонентами передвиборчих програм і обіцянок. На цей час у парламенті зареєстровано кілька конкуруючих законопроєктів, які були піддані активним дискусіям і критиці з боку суспільства, у тому числі профспілок. Неодноразові спроби прийняти новий ключовий закон у сфері трудових відносин спонукають до детального аналізу відповідних проєктів, оцінюючи їх узгодженість з принципами кодифікації. Цей аналіз проводять науковці з метою виявлення можливих недоліків і розроблення рекомендацій для їх виправлення. У цій статті буде проведено аналіз наукових підходів до визначення основних принципів і специфіки кодифікації трудового законодавства. Це дасть змогу зробити висновки про перспективність прийняття Трудового кодексу для досягнення ефективного регулювання суспільних відносин. Актуалізація Трудового кодексу України відображає загальну потребу українського суспільства в сучасному, ефективному й адекватному регулюванні трудових правовідносин. Повна інтеграція нових тенденцій і норм з урахуванням внутрішніх та зовнішніх викликів стане фундаментом для створення нового кодифікованого законодавчого акта, який задовольнить потреби всіх зацікавлених сторін і сприятиме розвитку стабільних і справедливих трудових відносин в Україні. Потрібно також звернути увагу на важливість захисту прав працівників, особливо щодо нестабільних форм зайнятості, як-от фріланс та гіг-економіка. Усе більше людей працюють у гнучких режимах і важливо забезпечити їм адекватний рівень захисту та соціальних гарантій. Важливим аспектом є забезпечення діалогу між всіма зацікавленими сторонами. Партнерство між владою, профспілками та роботодавцями є ключовим для створення справедливого й ефективного трудового законодавства. Відкриті обговорення, консультації та урахування різних поглядів допоможуть побудувати консенсус і забезпечити прийняття оптимальних рішень.

Посилання

Конституція України від 28 червня 1996 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254к/96-вр.

Кодекс законів про працю України від 10.12.1971. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08#Text.

Про дерадянізацію законодавства України : Закон України від 21 квітня 2022 р. № 2215-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2215-20#Text.

Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Національної економічної стратегії на період до 2030 року» від 3 березня 2021 р. № 179. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/179-2021-%D0%BF#n25.

Розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження плану заходів з опрацювання нормативно-правових актів Союзу РСР та Української РСР (Української СРР) з метою визначення положень, які доцільно інкорпорувати до законодавства України» від 16 грудня 2022 р. № 1148-р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1148-2022-%D1%80#Text.

Бек У. Проблема кодифікації трудового законодавства України: теоретико-правові аспекти. Вісник Національного університету «Львівська політехніка». Серія: Юридичні науки. № 3 (31). 2021. С. 229–237.

Єрофєєнко Л. В. Правовий аналіз щодо недоліків у проєкті нового Трудового кодексу України Праві новели. 2020. Вип. № 10. С. 129–135.

Любчик О. А. Особливості правовідносин у сфері кодифікації трудового законодавства. Науковий вісник Ужгородського національного університету. 2017. Серія: Право. Випуск 47. Том 2. С. 50–54.

Макагон О. Потенціал удосконалення підходів до розроблення нового та вдосконалення чинного трудового законодавства в рамках євроінтеграційного курсу України. Київ. 2023. 46 с.

Обушенко Н. М. Стан дослідження проблеми систематизації трудового законодавства. Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Сер.: Юриспруденція. 2019. № 42. Том 1. С. 100–103.

Сімутіна Я. Чи варто Україні ставати на шлях декодифікації трудового законодавства. Судово-юридична газета. 2020. URL: https://sud.ua/ru/news/blog/159888-chi-varto-ukrayinistavati-na-shlyakh-dekodifikatsiyi-trudovogo-zakonodavstva.

Татаренко Г. В., Татаренко Д. В. Кодифікація трудового законодавства в контексті останніх законодавчих напрацювань. Актуальні проблеми права: теорія і практика. 2021. № 1 (41). С. 127–135.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-12-30

Номер

Розділ

АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ПРИВАТНОГО ПРАВА