ЗМІСТ ПРАВА ПРЕДСТАВНИКІВ ОРГАНУ ПРАВОСУДДЯ НА ПОВАГУ ДО ГІДНОСТІ ТА ЧЕСТІ, ПРАВА НА НЕДОТОРКАННІСТЬ ДІЛОВОЇ РЕПУТАЦІЇ
DOI:
https://doi.org/10.51989/NUL.2022.2.33Ключові слова:
особисті немайнові права, честь та гідність, ділова репутація, честь та гідність представника органу правосуддя, ділова репутація представника органу правосуддя.Анотація
Стаття присвячена питанню змісту права представників органу правосуддя на повагу до гідності та честі, права на недоторканність ділової репутації. У статті досліджено сутність честі, гідності та ділової репутації як особистих немайнових благ, що належать представникам органу правосуддя. Визначено, що характерними ознаками честі, гідності та ділової репутації як особистих немайнових благ є: особистий характер та немайновитість, особливість підстав їх виникнення та припинення, змінювальність та невизначеність обсягу, безстроковість. На підставі аналізу передумов для характеристики моральних якостей представників органу правосуддя через категорію «честь та гідність судді» та з огляду на положення ст.21, ч.1 ст.28 Основного Закону України, ч. 1 ст. 297 ЦК України, зроблено висновок, що в право- вій площині говорити про існування спеціальних різновидів честі та гідності не доводиться. На підставі аналізу положень ст.ст.271, 297, 299 ЦК України зроблено висновок, що законодавець, конкретизуючи зміст права на повагу до гідності та честі, права на недоторканність ділової репутації, фактично відійшов від традиційного доктринального погляду відносно змісту суб’єктивного права як міри можливої поведінки володільця суб’єктивного права, яка реалізується крізь призму тріади правомочностей. На підставі узагальненого аналізу положень ЦК України висловлені пропозиції щодо удосконалення окремих положень кодексу в частині закріплення права на честь та гідність, права на ділову репутацію. За результатами дослідження зроблено висновок, що зміст права представників органу правосуддя на повагу до гідності та честі, права на недоторканність ділової репутації охоплює правомочність на чужі дії (тобто можливість вимагати від інших осіб виконання покладених на них обов’язків) та правомочність із захисту (можливість звернутися до компетентних органів держави за захистом порушеного права).
Посилання
Стефанчук Р.О. Захист честі, гідності та репутації в цивільному праві / Хмельницький ін-т регіонального управління та права. Київ : Науковий світ, 2001. 306 с.
Свердліченко В.П. Честь та гідність як особисте немайнове благо. Міжнародне та наці- ональне законодавство: способи удосконалення: матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. (м. Дніпро, 1-2 квітня 2017 р.). С. 86–89.
Церковна А.О. Гідність та честь у цивільному праві України : дис. канд. юрид. наук : 12.00.03 ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. Київ, 2003. 197 с.
Радченко О. Гідність сучасної людини як моральна основа якості життя. Вісник Прикарпатського університету. Філософські і психологічні науки. 2013. Вип. 17. С. 68–72.
Грищук О.В. Людська гідність у праві: філософський аспект : дис. д-ра юрид. наук : 12.00.12 ; Львівський державний університет внутрішніх справ. 418 с.
Кравченко П.А. Гідність людини як ціннісний принцип її соціального буття. Філософські обрії. № 9. 2003. URL: http://dspace.pnpu.edu.ua/handle/123456789/1984.
Костенко М.Т. Гідність у сучасному українському соціумі. Філософські обрії: Наук.-теорет. журн. / Ін-т філософії імені Г. С. Сковороди HAH України, Полтав. нац. пед. ун-т імені В.Г. Короленка. Вип. 41. Київ; Полтава, 2019. С. 121–130.
Словник української мови: в 11 тт. Т. 1. / за ред. І.К. Білодіда. Київ : Наукова думка, 1970. 799 с.
Філософський енциклопедичний словник: енциклопедія / НАН України, Ін-т філософії ім. Г.С. Сковороди ; голов. ред. В.І. Шинкарук. Київ : Абрис, 2002. 742 с.
Актуальні проблеми приватного права України : збірник статей до ювілею д-ра юрид. наук, проф. Н.С. Кузнєцової / відп. ред. Р.А. Майданик та О.В. Кохановська. Київ : ПрАТ «Юридична практика», 2014. 564 с.
Харьковская школа цивилистики: обьекты гражданских прав : монография / И.В. Спасибо-Фатеева, В.И. Крат, О.П. Печеный и др. ; под общ. ред. И.В. Спасибо-Фатеевой. Харьков : Право, 2015. 720 с.
Бондар І.В. Об’єкти особистих немайнових правовідносин. Часопис Київського університету права. № 2. 2018. С. 141–145.
Бабич І.Г. Значення принципу добросовісності при здійсненні права на честь і гідність. Часопис цивілістики. Вип. 30. 2018. С. 11–15. URL: http://chascyvil.onua.edu.ua/index. php/chc/article/view/233/166.