ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ПРАВИЛ КОРИСТУВАННЯ ТА ЗБЕРІГАННЯ ВІЙСЬКОВОГО МАЙНА: МІЖНАРОДНИЙ ДОСВІД І ПЕРСПЕКТИВИ ДЛЯ УКРАЇНИ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.51989/NUL.2025.1.24

Ключові слова:

військова недбалість, кримінальна відповідальність, військове правосуддя, міжнародний досвід, військово-психологічна експертиза, бойовий стрес, судова практика, військове законодавство, збройні сили, кримінальне право

Анотація

У статті досліджено проблеми кримінально-правової відповідальності за військову недба- лість, яка є одним із найбільш поширених правопорушень у військовій сфері та має значний вплив на бойову готовність, військову дисципліну й ефективність управління збройними силами. Проаналізовано чинне законодавство України, зокрема положення Кримінального кодексу, що регулюють відповідальність за військову недбалість, а також визначено основні правові та правозастосовні проблеми, пов’язані з його застосуванням. Окрему увагу приді- лено аналізу міжнародного досвіду, що включає особливості правового регулювання у кра- їнах НАТО та Європейського Союзу, де існують більш структуровані підходи до класифікації військових правопорушень і застосування кримінальних санкцій.Встановлено, що національна правова система потребує більш чіткого визначення складу військової недбалості, зокрема розмежування дисциплінарних і кримінальних правопору- шень, а також уточнення критеріїв доведення вини військовослужбовців. Запропоновано низку рекомендацій щодо вдосконалення законодавства, що передбачають деталізацію пра- вових норм, які визначають відповідальність за військову недбалість, удосконалення підхо- дів до її кваліфікації та застосування санкцій.Досліджено судову практику в Україні та виявлено основні труднощі, пов’язані із пра- возастосуванням у справах про військову недбалість. Визначено, що одним із ключових чинників, який впливає на якість судових рішень, є відсутність військово-психологічної екс- пертизи, що дозволяє враховувати бойовий стрес, психоемоційний стан військовослужбовця та його здатність до ухвалення рішень у критичних ситуаціях. Обґрунтовано необхідність запровадження такої експертизи у військовій юстиції України, що сприятиме об’єктивнішому підходу до кваліфікації військових правопорушень і встановлення реального ступеня відпо- відальності військовослужбовців.Запропоновано комплекс заходів щодо вдосконалення кримінально-правової політики у сфері військової відповідальності, які включають створення спеціалізованих військових судів, підвищення рівня професійної підготовки слідчих, прокурорів і суддів, розроблення спеціальних методичних рекомендацій для органів правосуддя і оптимізацію санкцій за вій- ськову недбалість. Визначено, що запровадження цих змін сприятиме покращенню військо- вої дисципліни, підвищенню правового захисту військовослужбовців і гармонізації військової юстиції України з міжнародними стандартами.

Посилання

Про правовий режим майна у Збройних силах України : Закон України. URL: https://www.spfu.gov.ua/ua/documents/3348.html (дата звернення: 25.02.2025).

Кримінальний кодекс України : Закон України від 05.04.2001 р. № 2341–III. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14 (дата звернення: 25.02.2025).

Іванов О. Втрата військового майна: чи несуть відповідальність військовослужбовці і за що саме? URL: https://pravo-ua.com/crime/vtrata-vijskovogo-majna (дата звернення: 25.02.2025).

US Military Tribunals and Court-Martial System. URL: https://www.militaryjustice.us/ (дата звернення: 25.02.2025).

Пашкіна А. Спеціалізовані військові суди: аналіз можливостей впровадження в Україні. URL: https://www.pryncyp.com/wp-content/uploads/2023/12/prynczyp_yurydychnyj-analiz_ online.pdf (дата звернення: 25.02.2025).

Про затвердження Положення про військове господарство ЗСУ : наказ Міністерства оборони України № 300 від 16.07.1997 р. URL: https://zakononline.com.ua/documents/ show/181739___774048 (дата звернення: 25.02.2025).

Гаценюк Д. Оновлення законодавства у сфері військового майна: міжнародний досвід. URL: https://www.pryncyp.com/wp-content/uploads/2023/12/prynczyp_yurydychnyj-analiz_ online.pdf (дата звернення: 25.02.2025).

Montreux Document on Private Military and Security Companies. URL: https://www.montreuxdocument.org/pdf/Legislative-Guidance-Toolkit_uk.pdf (дата звернення: 25.02.2025).

Аналіз судової практики Верховного Суду щодо військових правопорушень. URL: https://supreme.court.gov.ua/userfiles/media/new_folder_for_uploads/supreme/ogliady/ Daigest_sud_prakt_VS_spravi_vijna.pdf (дата звернення: 25.02.2025).

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-03-20

Номер

Розділ

ТРИБУНА МОЛОДОГО ВЧЕНОГО