ПОНЯТТЯ ЮРИДИЧНИХ КОНСТРУКЦІЙ ЯК ЕЛЕМЕНТУ НОРМОТВОРЧОЇ ТЕХНІКИ
DOI:
https://doi.org/10.51989/NUL.2025.1.3Ключові слова:
нормативно-правовий акт, нормотворча техніка, правова модель, функція правових конструкцій, юридична конструкція, юридична технікаАнотація
У дослідженні розглядаються актуальні питання нормотворчої техніки, зокрема юридичні конструкції як її важливий елемент. Зазначається, що нормотворча техніка часто ототожнюється з юридичною технікою.Юридична конструкція розглядається як ключовий елемент юридичної техніки у сфері нормотворення, що забезпечує чіткість, логічну послідовність і ефективність правового регулювання. У дослідженні виокремлено та детально схарактеризовано чотири основні ознаки юридичної конструкції.По-перше, це логічна структура. Юридична конструкція має чітку внутрішню організацію та взаємозв’язок елементів, що забезпечує її цілісність, функціональність і ефективність.Логічна структура є каркасом, на якому будується юридична конструкція, та визначає спосіб організації та взаємодії елементів для досягнення ефективного правового регулювання.По-друге, це універсальність. Юридичні конструкції можуть використовуватися для моделювання різноманітних правових явищ незалежно від галузі права. Ця властивість зумовлена абстрактним характером юридичних конструкцій і їхньою спрямованістю на відображення загальних закономірностей правового регулювання. По-третє, це функціональність.Юридична конструкція служить інструментом для досягнення конкретних цілей правового регулювання. Вона завжди спрямована на вирішення завдання та забезпечення бажаного результату у сфері правового регулювання суспільних відносин. По-четверте, це формальна визначеність. Юридична конструкція набуває свого зовнішнього вираження в тексті нормативно-правового акта. Ця ознака забезпечує чіткість, ясність і однозначність правового регулювання, робить юридичну конструкцію зрозумілою для суб’єктів права та придатною для застосування у правозастосовній практиці.Резюмовано, що юридична конструкція – це логічно впорядкована модель, що відображає суттєві ознаки та зв’язки між правовими явищами з метою їх нормативного закріплення. Вона є результатом інтелектуальної діяльності суб’єкта нормотворення, спрямованої на створення оптимальної форми правової норми.
Посилання
Дудченко В. Універсалізація сучасного права. Європейські орієнтири розвитку України в умовах війни та глобальних викликів ХХІ ст.: синергія наукових, освітніх та технологічних рішень : у 2 т. : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, м. Одеса, 19 травня 2023 р. / за заг. ред. С. Ківалова. Одеса : Юридика, 2023. Т. 1. С. 41–44.
Бойко Г. Юридична конструкція як особлива процедура правотворчості. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія «Право». 2014. Вип. 27 (1). С. 15–18.
Кунцевич М. Юридична конструкція форми реалізації виконавчої влади. Правовий вісник Української академії банківської справи. 2013. № 2. С. 43–47.
Підгородський Б. Роль юридичних конструкцій у реалізації матеріального та процесуального права. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Серія «Право». 2024. Вип. 84 (1).
Дутко А. Юридична техніка: види та зміст. Науковий вісник Львівського державного університету внутрішніх справ. 2006. № 3. С. 25–33.
Легка О. Юридична техніка законодавчих та правозастосовних актів. Науковий вісник Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ. 2012. № 1. С. 101–107.
Ленгер Я., Бисага Ю. Нормотворчість у контексті реформування права. Порівняльно-аналітичне право. 2013. № 1. С. 15–19.
Кучук А., Замковий Є. Юридична техніка як засіб ефективності правових актів. Науковий вісник Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ. 2017. № 1. С. 90–97.
Попутняк І., Кулініч О. Суб’єкти та види правотворчості. Трансформаційні процеси в умовах війни та післявоєнного періоду. Збірник матеріалів Всеукраїнської міждисциплінарної науково-практичної конференції, м. Чернігів, 10 червня 2022 р. Чернігів : ГО «Науково-освітній інноваційний центр суспільних трансформацій», 2022. С. 319–321.
Завальнюк В. Офіційне та неофіційне право : антропологічне дослідження. Актуальні проблеми політики : збірник наукових праць. Одеса, 2014. Вип. 51. С. 12–21.
Теорія держави і права : підручник / кер. авт. кол. Ю. Ведєрніков. 3-є вид., перероб. і доп. Дніпропетровськ : Дніпроп. держ. ун-т внутр. справ, 2016 ; Ліра ЛТД. 468 с.
Бойко Г. Юридична конструкція як засіб юридичної техніки. Актуальні проблеми держави і права. 2014. С. 190–197.