ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН ЗА ДОГОВОРОМ СТРАХУВАННЯ ЗДОРОВ’Я НА ВИПАДОК ХВОРОБИ
DOI:
https://doi.org/10.51989/NUL.2024.6.17Ключові слова:
договір страхування здоров’я на випадок хвороби, відповідальність страховика, відповідальність страхувальника, наслідки застосування відповідальності, звільнення від відповідальності.Анотація
У статті на основі норм чинного законодавства України, які регулюють договірні відносини у сфері страхування та налізу наукових праць, визначено та розкрито поняття відповідальності сторін у договорі страхування здоров’я на випадок хвороби. Здійснено розмежування відповідальності сторін у системі договорів, що регулюють договірні відносини у сфері страхування. Здійснено юридичну характеристику відповідальності сторін у договорі страхування здоров’я на випадок хвороби, визначено обов’язки сторін, підстави уникнення відповідальності та/або звільнення від відповідальності, шляхи урегулювання відносин під час настання відповідальності, у тому числі альтернативні, а також наслідки, які настають для сторін після звільнення від відповідальності або, навпаки, наслідки, які настають у разі застосування однієї з мір відповідальності. Встановлено потребу в оновленні нормативно- правових актів у сфері страхування здоров’я на випадок хвороби в частині відповідальності сторін. Наведено аргументи щодо закріплення в законодавстві України порядку та процедури притягнення до відповідальності сторони за неналежне виконання умов договору страхування здоров’я на випадок хвороби у зв’язку з дією в Україні воєнного стану та наслідками війни. Розглянуто можливість спрощення захисту прав страхувальника шляхом звільнення його від сплати судового збору при притягненні до відповідальності страховика за невиконання умов договору страхування здоров’я на випадок хвороби. Здійснено розмежування відповідальності страхувальника та страховика за договором страхування здоров’я на випадок хвороби з урахуванням норм чинного законодавства України. Акцентовано увагу на тому, що розкриття поняття, видів та наслідків притягнення до відповідальності сторін у договорі страхування здоров’я на випадок хвороби має велике теоретичне і практичне значення, адже це сприяє чіткому визначенню та розумінню механізмів захисту сторін від недобросовісного умисного або неумисного ухилення від виконання умов договору страхування здоров’я на випадок хвороби і зобов’язань, які ним передбачені.
Посилання
Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» : Закон України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ / Верховна Рада України. Голос України. № 37.
Про страхування : Закон України від 18 листопада 2021 року № 1909-IX / Верховна Рада України. Відомості Верховної Ради України 023. № 12–13. Ст. 28.
Про затвердження Положення про характеристики та класифікаційні ознаки класів страхування, особливості здійснення діяльності зі страхування та укладання договорів за класами страхування : Постанова Національного банку України від 25 грудня 2023 року № 182 / правління Національного банку України. UR L: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0182500-23#Text.
Ц ивільний кодекс України від 16 січня 2003 року № 435-IV / Верховна Рада України. Відомості Верховної Ради України. 2003. № 40–44. Ст. 356.
Міловська Н.В. Правова природа договору особистого страхування. Підприємництво, господарство і право. 2018. № 12. С. 43–47.
Б акун С.С. Правова природа договору добровільного страхування здоров’я на випадок хвороби. Нове українське право. 2023 № 4. С. 9–15.
Міловська Н.В. Договірні зобов’язання зі страхування у цивільному праві України: проблеми теорії та практики : монографія. Київ : НДІ приватного права і підприємництва імені академіка Ф.Г. Бурчака НАПрН України, 2019. 488 с.
Міловська Н.В. Права та обов’язки страхувальника в договірних зобов’язаннях зі страхування. Приватне право і підприємництво. Збірник наукових праць Науково-дослідного інституту приватного права і підприємництва імені академіка Ф.Г. Бурчака Національної академії правових наук України. 2014. Вип. 14. 178 с.
О лійник О.В., Нагаєва Г.О. Страхування : навчальний посібник. Харків : ХНАУ, 2020. 252 с.
Г етманець О.П., Шуміло О.М., Колєснік Т.В. Правове регулювання страхової діяльності : навчальний посібник / за ред. О.П. Гетманець, О.М. Шуміла Київ : Хай-Тек Прес, 2014. 400 с.
Про захист прав споживачів : Закон України від 12 травня 1991 року № 1023-XII. Відомості Верховної Ради УРСР. 1991. № 30. Ст. 379.
Машина Н.І. Міжнародне страхування : навчальний посібник. Київ : Центр навчальної літератури, 2006. 504 с.