ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ЛОБІЮВАННЯ В УКРАЇНІ ТА ЙОГО ВПЛИВ НА ФОРМУВАННЯ ЕФЕКТИВНОГО ЗАКОНОДАВСТВА

Автор(и)

  • Олексій Сергійович Волохов Інститут держави і права імені В.М. Корецького Національної академії наук України https://orcid.org/0009-0007-7559-3567

DOI:

https://doi.org/10.51989/NUL.2024.6.1

Ключові слова:

лобіювання, діяльність лобістів, закон про лобіювання, ефективність законодавства, визначення лобіювання, легалізація лобіювання

Анотація

У статті розглянуто особливості нормативного закріплення інституту лобіювання в Україні, визначено його вплив на ефективність законодавства. Встановлено, що вперше на нормативному рівні цей правовий інститут запроваджено Законом України «Про лобіювання» № 3606-IX, яким було визначено правові засади лобіювання в Україні. Згідно зі статтею 1 Закону лобіювання передбачає діяльність, що здійснюється з метою впливу (спроби впливу) на об’єкт лобіювання в комерційних інтересах бенефіціара (за винагороду, що отримується прямо або опосередковано, та/або з оплатою фактичних витрат, необхідних для її здійснення) або у власних комерційних інтересах особи та стосується предмета лобіювання. Встановлено, що Закон містить досить вузьке визначення лобіювання та зводить таку діяльність виключно до впливу на правотворчість, хоча в більшості країн лобіювання включає вплив на прийняття різних державних рішень, включаючи діяльність, пов’язану з наданням будь-якого гранту, внеску чи іншої фінансової вигоди. Проведене дослідження правової регламентації лобіювання в Україні засвідчило наявність певних недоліків у визначенні прав лобістів, їх впливу на виконавчі органи влади. Автором висловлені певні пропозиції щодо їх усунення. Зроблено висновок, що чинна редакція Закону «Про лобіювання» потребує визначення ширшого спектру рішень органів влади, які можуть бути предметом лобіювання, наприклад, підготовки або внесення змін до будь-якої програми (стратегії, плану дій тощо) та присудження контракту, гранту, ліцензії чи отримання іншої вигоди від діяльності державних органів. Запропоновано розширити права лобістів та вживати заходів для формування правової культури, за якої відкрите та законне лобіювання стане респектабельним. Обґрунтовано, що легалізація лобіювання змінить характер співпраці між бізнесом, бізнес-асоціаціями та членами парламенту. Лобісти зможуть готувати законопроєкти, бути серед їх авторів та супроводжувати їх розгляд у комітетах, що дозволить вийти на новий рівень комунікації між державою та бізнесом. Законне лобіювання інтересів у правотворчості дозволить вийти на якісно новий рівень публічності та прозорості під час розроблення та прийняття нормативно-правових актів. Доведено, що лобіювання дозволить вирішити окремі питання якості законопроєктної роботи та допоможе підняти питання про окремі потреби суспільства через інтереси клієнтів лобістів, а отже, діяльність останніх є корисною та необхідною для формування ефективного законодавства. Висунуто гіпотезу про необхідність розширення спеціалізованої законодавчої бази щодо лобіювання в центральних органах виконавчої влади, адже ефективність законодавства повністю проявляється під час його реалізації, а отже, вплив лобістів на реалізацію законів, що є предметом їх діяльності, позитивно позначиться на їх ефективності.

Посилання

GRECO Anti-corruption trends, challenges and good practices in Europe & the United States of America. URL: https://rm.coe.int/general-activity-report-2023-greco-060424-gbrweb/1680afd7f2.

Одінцова О.О. Правове регулювання лобізму в сучасній Україні (загальнотеоретичне дослідження) : автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.01. Одеса, 2008. 12 с.

Чабур С. Поняття, роль та методи лобізму у правотворчому процесі. Evropský politický a právní diskurz. 2018. Sv. 5 Vyd. 1. С. 111–116.

Легалізація лобізму в Україні. Аналіз законопроєктів «Про державну реєстрацію суб’єктів лобіювання та здійснення лобіювання в Україні» та «Про доброчесне лобіювання в Україні» URL: https://parlament.org.ua/wp-content/uploads/2024/03/lobbying.pdf.

Биковець В. Лобізм у системі представництва інтересів. Політичний менеджмент. 2006. № 5. С. 44–52.

Про лобіювання : Закон України від 23 лютого 2024 р. № 3606-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3606-20#Text.

Нестерович В.Ф. Конституційно-правові аспекти лобіювання у правотворчому процесі України : автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.02. Київ, 2008. 7 с.

Кравченко С.О., Кучерявий В.М. Аналіз сутності цивілізованого лобізму як форми взаємовідносин влади та суспільства. Вчені записки Таврійського національного університету імені В.І. Вернадського. 2019. Т. 30 (69), № 3. С. 93–99.

Recommendation CM/Rec(2017)2 Legal regulation of lobbying activities in the context of public decision making. URL: https://rm.coe.int/legal-regulation-of-lobbyingactivities/168073ed69.

Lobbying Act : Act of Canada R.S.C., 1985, c. 44 (4th Supp.). URL: https://laws-lois.justice.gc.ca/eng/acts/l-12.4/page-1.html.

Kalnins V., Doublet M. Analysis of the Draft Law on the Integrity of Lobbying in Ukraine and related legislation. 2023. Directorate General Human Rights and Rule of Law. 32 p. URL: https://rm.coe.int/eccd-bo-ua-tp01-2023/1680aca660.

The Open Budget Survey (OBS) 2023. URL: https://internationalbudget.org/sites/default/files/country-surveys-pdfs/2023/open-budget-survey-ukraine-2023-en.pdf.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-03-03

Номер

Розділ

ПРАВОТВОРЧА ДІЯЛЬНІСТЬ: АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ НОРМОТВОРЕННЯ