ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ У ЗДІЙСНЕННІ РОЗСЛІДУВАННЯ ЗЛОЧИНІВ В УКРАЇНІ ТА ЗАРУБІЖНИХ КРАЇНАХ, ЇХ НОВАЦІЇ І ЗАХОДИ
DOI:
https://doi.org/10.51989/NUL.2023.6.5Ключові слова:
злочинність, злочин, досудове розслідування, новації у розслідуванні злочинів, міжнародний досвідАнотація
У час, коли держава стикається з великими труднощами, перспективою трансформації боротьби зі злочинністю в Україні є негайне визначення заходів і прийняття стратегій, спрямованих на мінімізацію впливу злочинності та дії на випередження з метою запобігання не лише стрімкому поширенню вірусу, а й збільшенню загальної кількості злочинів. Це і встановлення причинно-наслідкових комплексів, що сприяли вчиненню злочинів, і глибокий аналіз характеристики правопорушників на основі слідчої та судової практики, і індивідуально-профілактична робота з правопорушниками з метою виявлення причин протиправної поведінки. Використання сучасних технологій зарубіжного досвіду значно підвищує можливості органів досудового розслідування впевнено розкрити злочин і встановити обставини правопорушення, час, місце та спосіб його вчинення, коло причетних осіб через судову інстанцію, а також установити події злочину, причини, умови та багато інших обставин. Однак на сьогодні існують значні труднощі як об’єктивного, так і суб’єктивного характеру у вчиненні процесуальних дій в умовах воєнного стану. Перші стосуються суттєвої незахищеності осіб, які проводять слідчі (розшукові) чи негласні (кримінальні) дії під час виконання своїх процесуальних обов’язків. Територія, яка підлягає огляду; кількість речових доказів та слідів злочину, які потрібно виявити, вилучити, упакувати та дослідити; велика кількість свідків і потерпілих, які підлягають допиту (у тому числі неповнолітніх свідків, які потребують залучення експерта). Виникає дуже багато сучасних проблем створення підходящих умов для розслідування злочину. Отже, у період введення в Україні надзвичайного стану основною метою заходів запобігання злочинності є створення сприятливих умов, що гарантують зниження рівня злочинності до мінімально можливого в суспільстві з урахуванням економічних, організаційно-управлінських, соціально-психологічних та інших умов існування в суспільстві. Для забезпечення останнього важливого значення в розслідуванні злочинів набувають національні заходи із запобігання злочинності, до яких залучаються всі соціальні інститути, щоб досягти національної мети запобігання злочинності.
Посилання
Конституція України : Закон України від 28 червня 1996 р. № 254к/96-ВР. Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80#Text (дата звернення: 02.09.2023).
Кримінальний процесуальний кодекс (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2013, № 9–10, № 11–12, № 13, ст. 88).
Актуальні питання протидії злочинності в умовах воєнного стану : збірник матеріалів Всеукраїнської науково-практичної конференції (в авторській редакції) (м. Кривий Ріг, 25 листопада 2022 року). Кривий Ріг, 2022. 276 с.
Колодяжний М. Г. Досвід Великої Британії у використанні громадськості щодо запобігання злочинності. Форум права. 2013. № 3. С. 317–323 URL: https://dspace.nlu.edu.ua/handle/123456789/5144 (дата звернення: 31.10.2022).
Проневич О. С. Організаційно-правові засади діяльності поліції (міліції) Німеччини, Польщі та України: порівняльно-правовий аналіз : монографія. Харків : НікаНова. 2011. 509 с.
Особливості документування та розслідування злочинів, учинених на території проведення операції Об‘єднаних сил, а також на тимчасово окупованих територіях / Юхно О. О., Кікінчук В. В., Степанюк Р.Л. та ін. За заг. ред. доктора юридичних наук, професора О. О. Юхна. Вид. 2-ге, доп. і перероб. Харків : Харківський національний університет внутрішніх справ. 2020. 140 с.
Держава і злочинність. Нові виклики в епоху постмодерну : зб. тез доп. наук.-практ. конф., присвяч. пам’яті віце-президента Кримінологічної асоціації України, професора О. М. Литвака (м. Харків, 23 квітня 2020 р.) / МВС України, Харків. нац. ун-т внутр. справ ; Кримінол. асоц. України. Харків : ХНУВС, 2020. 184 с.
Голіна В. В., Колодяжний М. Г. Кримінологічна політика України: сутність та передумови формування. Питання боротьби зі злочинністю. 2012. Вип. 23. С. 53–63.