ПРОБЛЕМИ РОЗСЛІДУВАННЯ ВОЄННИХ ЗЛОЧИНІВ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ ТА ПРИТЯГНЕННЯ ДО ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ОСІБ ЗА ЇХ ВЧИНЕННЯ
DOI:
https://doi.org/10.51989/NUL.2022.5.7Ключові слова:
злочин, докази, розслідування, інформація, Міжнародний кримінальний суд, ратифікація, Римський статут, вирок судуАнотація
Статтю присвячено проблемам, з якими стикаються правоохоронні органи під час розслідування воєнних злочинів рф на території України, та проблемам притягнення до відповідальності осіб, винних у їх вчиненні. Надано характеристику воєнним злочинам згідно з українським та міжнародним законодавством. Досліджено статистику вчинення воєнних злочинів на території України протягом шести місяців повномасштабної війни на території Київської, Херсонської, Запорізької, Донецької та Луганської областей. Проаналізовано українське законодавство щодо відповідальності, яка настає за вчинення воєнного злочину. Встановлено, що основною проблемою, яка заважає ефективному розслідуванню воєнних злочинів, скоєних військами рф, є активні бойові дії в місцях вчинення злочинів. Підкреслено на необхідності навчання спеціалістів, за допомогою яких розслідування буде проходити швидше та ефективніше. Надано визначення та з’ясовано правову природу Міжнародного кримінального суду, історію створення та категорію справ, які суд розглядає. Акцентовано увагу на необхідності внесення змін у чинне кримінальне законодавство задля подальшої ратифікації Римського статуту. З’ясовано, що Верховною Радою України прийнято законопроєкт, яким передбачено внесення змін у кримінальне законодавство, однак станом на кінець 2022 року законопроєкт так і не підписаний Президентом України, а отже, закон не набув чинності. Досліджено можливість притягнення посадовців російської федерації до кримінальної відповідальності за допомогою Міжнародного кримінального суду чи іншого міжнародного органу, який має необхідні повноваження. Проаналізовано думки експертів, юристів кримінального права щодо можливості розгляду злочинів російської федерації Міжнародним кримінальним судом. Також зроблено аналіз перших рішень українських судів щодо винесених вироків стосовно російських військових, що вчинили воєнні злочини після повномасштабного вторгнення в 2022 році. Виділивши окремі проблеми, з якими стикаються правоохоронні органи та суди під час розслідування воєнних злочинів, зроблено висновок щодо можливого вдосконалення процесу слідства.
Посилання
Репецький В.М. Поняття та ознаки воєнних злочинів. Міжнародне право. 2009. № 1. С. 120–125.
Салтевський М.В. Криміналістика : підручник. Харків : Консум, 2000–2001. 528 с. URL: http://librarium.cc.ua/ (дата звернення: 24.11. 2022).
Понад 39 тисяч. У МВС назвали кількість проваджень щодо воєнних злочинів РФ HB : вебсайт. URL: http://www.nv.ua (дата звернення 26.11.2022).
Кримінальний кодекс України станом на 06.11.2022 р. / Верховна Рада України від 05.04.2001 р. № 2341-III. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#Text (дата звернення: 25.11.2022).
Воєнні злочини на Донбасі. В чому складнощі розслідування і притягнення до відповідальності винних? Радіо Свобода : вебсайт. URL: http://www.radiosvoboda.org/news (дата звернення: 26.11.2022).
Досудове розслідування воєнних злочинів. Вектор прав людини : вебсайт. URL: http://www.hrvector.org (дата звернення: 26.11.2022).
Документування воєнних злочинів – природний процес відновлення справедливості. Українська Гельсінська спілка з прав людини : вебсайт. URL: http://www.helsinki.org.ua (дата звернення: 26.11.2022).
Міжнародний кримінальний суд. Вікіпедія – Вільна енциклопедія : вебсайт. URL: http://www.uk.wikipedia.org (дата звернення: 26.11.2022).
Римський Статут Міжнародного Кримінального Суду: Офіційний переклад від 01 липня 2002 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_588#Text (дата звернення: 20.11.2022).
Шевченко О. Особливості процесуального доказування у кримінальних провадженнях про злочини, вчинені на тимчасово окупованих територіях. Національна академія прокуратури України : матеріали круглого столу, 2016. С. 175.