ВЕНЧУРНЕ ІНВЕСТУВАННЯ ІННОВАЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ: ПРАВОВІ ВИКЛИКИ ДЛЯ УКРАЇНИ В МІЖНАРОДНОМУ АСПЕКТІ

Автор(и)

  • Ганна Сітченко

DOI:

https://doi.org/10.51989/NUL.2023.3.27

Ключові слова:

венчурні інвестиції, інновації, приватні інвестиції, венчурний фонд, стартап, реконструкція.

Анотація

Раптовий напад Росії у 2022 році кардинально вплинув на багато аспектів української економіки, а також на світові економічні процеси, викликавши реальне занепокоєння у світі венчурного капіталу. Однак сьогодні Україна бореться не лише за свободу. Україна продовжує впроваджувати амбітну програму реформ. Це важливий час для економіки інновацій та венчурних інвестицій в Україні. На підтримку цього був розроблений План відновлення України, ініційований Українською асоціацією венчурного та приватного капіталу, що має на меті відкрити український ринок венчурного капіталу для інвесторів з усіх секторів та країн світу, які підтримують та активно долучаються до проєктів розвитку України. Очікується, що це закладе основу правового режиму, який сприятиме швидкому відновленню та економічному зростанню. Враховуючи масштаби втрат, очевидно, що Україна потребує додаткової допомоги, зокрема спільних приватних інвестицій. Високорозвинений ринок венчурних інвестицій може мати вирішальне значення для відновлення та трансформації країни. Питання співвідношення між законодавчою базою, яка сприяє залученню фінансів в Україну, та їх витоком з країни за нинішніх обставин і з попередніми перешкодами для розвитку венчурного інвестування в Україні є важливим і важко регульованим, тому ми зосередили увагу на питаннях цивільно-правового регулювання венчурних інвестицій в аспекті їх потенціалу в національних економічних процесах відновлення та реконструкції. Було проведено багато досліджень, присвячених вивченню правових детермінантів, які сприяють венчурному інвестуванню, і які можуть краще пояснити відмінності у ступені розвитку та результативності венчурних договорів у різних країнах світу. Однак у юридичній літературі зроблено лише незначні спроби систематизувати те, що відомо про інституційне середовище національних венчурних інвестицій. Дана стаття намагається заповнити цю прогалину через розуміння поточних тенденцій венчурного інвестування у міжнародному аспекті. В основу роботи покладено емпіричне дослідження літератури щодо інституційних детермінантів венчурного інвестування в англійському праві. Мета статті – запропонувати напрямки для майбутніх досліджень процесу венчурного інвестування в Україні у фокусі розпочатих реформ. У статті також визначено особливості та перешкоди застосування загального права до венчурних інвестицій у вітчизняному законодавстві.

Посилання

Armour J. Law, innovation and finance: a review. CBR working paper no. 243. Cambridge, 2002.

Armour J., Cumming D. The legislative road to Silicon Valley. Oxford Economic Papers, 2006, vol. 58 (4). P. 596–635

Armour J., Bengtzen M., Enriques L. Investor Choice in Global Securities Markets. European Corporate Governance Institute (ECGI) - Law Working Paper No. 371, Oxford Legal Studies Research Paper No. 60, 2017

Berkowitz D., Pistor K., Richard J. Economic development, legality and the transplant effect. European Economic Review, 2002, vol. 47(1). P. 165–195.

Cumming D., Johan S. Venture Capital and Private Equity Contracting. London, 2014. 780 p.

Gompers P., Kaplan S. Private Equity. Elgar Advanced Introductions. London, 2022. 272 p.

Hart O. Firms, contracts, and financial structure. Oxford, 1995. 240 p.

Rock E.B. Greenhorns, Yankees, and Cosmopolitans: Venture Capital, IPOs, Foreign Firms, and U.S. Markets. Research Paper No. 01-07 of The Joint Research Center of the Law School, the Wharton School, and the Department of Economics in the School of Arts and Sciences at the University of Pennsylvania. 2001. 32 p.

Yates G., Hinchliffe M.A. Practical Guide to Private Equity Transactions. Chapter 5 Equity Documentation. Cambridge, 2010. 416 p.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-08-31

Номер

Розділ

ТРИБУНА МОЛОДОГО ВЧЕНОГО