ОСОБЛИВОСТІ ПЛАНУВАННЯ ПРАВОТВОРЧОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В ПОВОЄННИЙ ПЕРІОД
DOI:
https://doi.org/10.51989/NUL.2024.3.2Ключові слова:
правотворча діяльність, правова політика, планування, моніторинг, законодавство, Національна академія правових наук України.Анотація
У статті здійснено аналіз останніх наукових досліджень присвячених правотворчій діяльності, з чого слідує що ця тема є актуальною серед науковців, які всебічно її досліджують, здійснюючи глибоку аналітичну роботу. Відзначено важливість прийняття Закону про «Правотворчу діяльність», який унормував формат здійснення такої діяльності. В роботі приділено увагу особливостям правотворчої діяльності у воєнний та повоєнний період відновлення українського законодавства та визначено, що така діяльність спрямована на планування та видання нормативно-правових актів надзвичайного характеру, які закладають основи забезпечення безпеки, захисту прав людини і громадянина та обов’язково враховують міжнародно-правові зобов’язання України, напрямки, пріоритети та цілі, що визначені програмними документами. Визначено, що в повоєнний період вектор правотворчої діяльності спрямовано на відновлення зруйнованої інфраструктури, запровадження компенсаторних заходів учасникам бойових дій, на соціальне забезпечення населення, залучення інвестицій, ефективний судовий захист та інше. Обґрунтовано, що планування правотворчої діяльності є безперервний, узгоджений процес підготовки та прийняття (видання) нормативно-правових актів, з метою забезпечення прогнозованого розвитку публічної політики, який здійснюється шляхом прийняття документів та перспективного планування суб’єктами правотворчої діяльності, враховуючи результати науково-експертних висновків, фахових експертиз щодо визначення основних орієнтирів, засад, принципів, вдосконалення галузевого законодавства, встановлення пріоритетності та послідовності прийняття законодавчих актів.
Посилання
Закон України «Про правотворчу діяльність». URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3354-20#Text (дата звернення: 10.06.2024)
Тернавська В. М. Правотворча політика України: монографія / В. М. Тернавська. Одеса : Видавничий дім «Гельветика», 2022. 120 с.
Плавич В. П. Філософсько-правове дослідження сучасної правотворчості. Вісник Дніпропетровського університету 2016 № 1 Ст.181-188
Формування і розвиток правотворчості в умовах трансформації cуcпільства : монографія / за ред В. П. Плавича. Одеса :Фенікс, 2018. 348 с.
Правовий моніторинг як складова правотворчої та правозастосовчої діяльності : монографія / за заг. ред. О. О. Кота, А. Б. Гриняка, Н. В. Міловської. Київ: Алерта, 2023. 268 с.
Правотворчість в Україні : перспективи законодавчого врегулювання : збірник наукових праць / за заг. ред. О.О.Кота, А.Б. Гриняка, Н. В. Міловської. Одеса : Видавничий дім «Гельветика», 2022. 226 с.
Правотворення і правотворчість в умовах воєнного стану та миробудівництва : монографія. До 75-річчя Інституту держави і права імені В.М. Корецького НАН України / Н.М. Пархоменко, О.В. Скрипнюк, Н.М. Оніщенко та ін.: кер. авт. кол. та за ред. Н.М. Пархоменко. Київ: Парламентське видавництво. 312 с.
Ясинок Д. М. Судова правотворчість та її межі в цивільному судочинстві України : монографія. Київ : Алерта, 2024. 226 с.
Перерва Ю. М. Законодавчий процес в Україні: автореф. дис. … канд. юрид. наук :12.00.02. Київ, 2009. 19 с. (С. 9).
Grant EU candidate status to Ukraine and Moldova without delay, MEPs demand.News European Parliament. 23-06-2022. URL: https://www.europarl.europa.eu/news/en/pressroom/20220616IPR33216/grant-eu-candidate-status-to-ukraine-and-moldova-without-delaymeps-demand
Богачова О. В. Законотворення: теоретико-прикладні аспекти. Камянець-Подільський : ТОВ «Друкарня Рута», 2012. 448 с. (С. 81).
Про План законопроектної роботи Верховної Ради України на 2023 рік. Постанова ВРУ від від 7 лютого 2023 року № 2910-IX. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2910-20#n15
Косович В. М. Удосконалення нормативно-правових актів України: техніко-технологічні аспекти : монографія. Львів : Львівський національний університет імені Івана Франка, 2015. 568 с. (С. 276).
Про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України, Цивільного процесуального кодексу України, Господарського процесуального кодексу України та інших законодавчих актів щодо здійснення судочинства під час дії воєнного чи надзвичайного стану та врегулювання спорів за участі судді: проєкт Закону України № 8358 від 13 січня